"Austria zawiesza lockdown dla niezaszczepionych na czas świąt Bożego Narodzenia. Umożliwi im to spotkania w grupach liczących do 10 osób przez trzy dni świąt (24-26 grudnia), a także w Sylwestra" – poinformowali w piątek minister zdrowia Wolfgang Mueckstein oraz minister ds. rodziny Susanne Raab.

Zgodnie z planami rządu zakończył się trwający od 22 października lockdown dla osób zaszczepionych, w najbliższy weekend ponownie ruszy m.in. gastronomia. Lockdown dla osób niezaszczepionych, kończący się 21 grudnia, zostanie przedłużony przez Radę Narodową o kolejne dziesięć dni.

Jak poinformował w piątek minister zdrowia, na okres świąteczny blokada dla osób nieszczepionych zostanie tymczasowo zawieszona. Osoby niezaszczepione będą mogły uczestniczyć w uroczystościach rodzinnych z udziałem maksymalnie 10 osób w dniach 24-26 grudnia, a także 31 grudnia. Spotkania w większym gronie (od 10 do 25 osób) pozostaną w dalszym ciągu dozwolone tylko dla osób spełniających wymogi zasady 2G (w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców).

Ponadto w Sylwestra nie będzie w restauracjach godziny policyjnej, ustalonej obecnie w krajach związkowych na 23:00. Pozostałe reguły zostają bez zmian - w restauracjach i hotelach nadal obowiązywać będzie zasada 2G. Msze w kościołach będą się odbywać, jednak śpiewanie podczas nich nie będzie dozwolone - dodaje Puls24.

"Lockdown dał nam trochę przestrzeni do uspokojenia sytuacji"

Według Muecksteina czas adwentowy wiązał się z dużymi ograniczeniami dla ludności, a trzytygodniowy lockdown pozwolił na "stworzenie marginesu bezpieczeństwa", z którego teraz można skorzystać. Znacząco przez ten czas zmniejszyła się liczba nowych infekcji. Mueckstein podziękował personelowi szpitali i wszystkim, którzy zastosowali się do zalecanych środków. Boże Narodzenie powinno być świętem dobroczynności i zadumy. Należy pomyśleć, co jest naprawdę ważne i chronić innych - podkreślił minister, apelując o wykonanie testu na obecność koronawirusa przed rodzinnymi, świątecznymi spotkaniami.

Lockdown dał nam trochę przestrzeni do uspokojenia sytuacji - potwierdziła minister Susanne Raab. Dzięki temu będziemy mogli spotkać się z rodzinami w Boże Narodzenie - dodała. Raab wezwała do wykorzystania ferii świątecznych na uzupełnienie szczepień, ponieważ "wraz z Omikronem zbliża się nowe niebezpieczeństwo" - zaznaczyła.

Obecnie w Austrii potwierdzonych jest już 75 przypadków wariantu Omikron.