Ponad 46 procent Polaków popiera przedsiębiorców otwierających swoje biznesy wbrew koronawirusowym obostrzeniom: taki wniosek płynie z najnowszego sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Równocześnie jednak 40 procent z nas jest takim działaniom przeciwnych. Jeśli wziąć pod uwagę preferencje polityczne, "zdecydowane" poparcie dla wznawiających działalność przedsiębiorców wyraziło 60 procent badanych, którzy w ostatnich wyborach do Sejmu zagłosowali na Konfederację, oraz jedynie 4 procent tych, którzy oddali głos na Prawo i Sprawiedliwość.

Przypomnijmy, że do końca miesiąca przedłużone zostały rządowe obostrzenia, zgodnie z którymi m.in. restauracje mogą wydawać posiłki wyłącznie na wynos, zamknięte pozostają hotele i galerie handlowe z wyłączeniem kilku typów sklepów, a infrastruktura sportowa dostępna jest wyłącznie dla uprawiających sport zawodowo.

Równocześnie przeciwko rządowym restrykcjom buntuje się rosnąca grupa przedsiębiorców z branż gastronomicznej, rozrywkowej, hotelarskiej czy fitness: przedsiębiorcy podkreślają, że grożą im masowe bankructwa i nie mogą czekać dłużej z otwarciem biznesów.

Co więcej, niektórzy uznają zakaz działalności za nielegalny: zaznaczają, że rząd złamał w tej kwestii prawo, bowiem nie można zakazywać działalności gospodarczej rozporządzeniem: konieczne jest do tego wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. A takiego w Polsce nie ogłoszono.

Prawie połowa Polaków popiera przedsiębiorców, którzy wbrew zakazom otwierają biznesy

W sytuacji, gdy coraz większa liczba przedsiębiorców otwiera bądź zapowiada otwarcie swoich biznesów - wbrew obostrzeniom i pomimo grożących im za to konsekwencji, postanowiliśmy zapytać Polaków, jak oceniają takie działania.

Z sondażu, przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przez United Surveys, wynika, że jesteśmy w tej ocenie mocno podzieleni.

Na pytanie: "Czy popiera Pani/Pan przedsiębiorców, którzy otwierają swoje biznesy wbrew obowiązującym obostrzeniom?", 28,3 procent badanych odpowiedziało, że "zdecydowanie" tych przedsiębiorców popiera, a 18,3 procent wybrało odpowiedź: "raczej tak".

Przedsiębiorców, otwierających biznesy wbrew zakazom, "zdecydowanie" nie popiera natomiast 11,7 procent pytanych. Odpowiedź "raczej nie" wskazało 28,7 procent.

13 procent ankietowanych wybrało opcję: "Nie wiem/Trudno powiedzieć".

Wyborcy Konfederacji zdecydowanie za przedsiębiorcami

"Zdecydowane" poparcie dla wznawiających działalność przedsiębiorców wyraziło 60 procent badanych, którzy w ostatnich wyborach do Sejmu - w październiku 2019 - głosowali na Konfederację Wolność i Niepodległość, oraz jedynie 4 procent tych, którzy zagłosowali na Prawo i Sprawiedliwość/Zjednoczoną Prawicę.

Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej "zdecydowane" poparcie wyraziło 48 procent, wśród wyborców Lewicy: 41 procent, a wśród wyborców bloku PSL-Kukiz’15: 10 procent.

Co ciekawe, żaden wyborca Konfederacji nie stwierdził, że "zdecydowanie" nie popiera przedsiębiorców otwierających biznesy wbrew zakazom.

"Zdecydowany" brak poparcia wyraziło natomiast 31 procent tych, którzy w 2019 zagłosowali na PiS, 12 procent wyborców PSL-Kukiz’15 oraz po zaledwie 2 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.