Zmasowane kontrole sanepidu stały się faktem. Inspektorzy przeprowadzili od piątku ponad 5 tysięcy kontroli w firmach, które zapowiadały otwarcie wbrew rządowym zakazom.

Z kontroli wynika, że wbrew zapowiedziom, wielu przedsiębiorców nie otworzyło się - nawet ci z inicjatywy "OtwieraMy"

Inspektorzy sanepidu jeździli do lokali, które miały działać na przekór obostrzeniom i na miejscu okazywało się, że firma jest zamknięta. Jednak nie wszędzie tak było.

Główny Inspektorat Sanitarny namierzył od piątku 76 firm, które działały wbrew rządowym rozporządzeniom. Głównie to były restauracje, ale też ślizgawki i dyskoteki.

W sprawie każdej takiej firmy zaczęło się postępowanie, które może zakończyć się nałożeniem nawet 30 tysięcy złotych kary.

Zapowiedziano dotkliwe kary dla łamiących obostrzenia

Przypomnijmy, że rząd w ostatnim czasie przedłużył covidowe obostrzenia do 31 stycznia. W reakcji na tę decyzję wielu przedsiębiorców - mimo panujących ograniczeń - zarejestrowało się na "Interaktywnej Mapie Wolnego Biznesu #otwieraMY". Przekonują, że muszą ratować swoje firmy i zapraszają do korzystania ze swoich usług.

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego natomiast wydał rekomendację do organizacji masowych akcji kontrolowania i karania firm, które wbrew koronawirusowym zakazom wznowią działalności. Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział także dotkliwą karę dla przedsiębiorców, którzy będą łamali przepisy - wyłączenie z Tarczy Branżowej i Tarczy Finansowej.

Kiedy luzowanie obostrzeń gospodarczych?

Premier Mateusz Morawiecki dziś pierwszy raz publicznie przyznał, że od 1 lutego możliwe jest luzowanie ograniczeń gospodarczych. 
Z nieoficjalnych ustaleń reportera RMF FM wynika, że najpierw miałyby zostać otwarte sklepy w galeriach handlowych oraz częściowo hotele.

Nie wykluczamy tego, że po tej fazie restrykcji na najbliższe 2 tygodnie, do końca stycznia, że będą pewne zmiany. Postaramy się na początku przyszłego tygodnia je zakomunikować - mówi Mateusz Morawiecki.

Rząd myśli także o otwarciu restauracji i siłowni: raczej nie od 1 lutego, ale 2-3 tygodnie później. Za tydzień rząd i sanepid mają o tym rozmawiać z przedsiębiorcami.

Opracowanie: