Obecnie w Europie najszybciej rozprzestrzenia się wariant Delta. Jak podaje WHO, w zeszłym tygodniu mutacja ta była odpowiedzialna za 33 proc. zakażeń na kontynencie. Eksperci obliczają, że pod koniec sierpnia będzie już dominująca. To ten wariant doprowadził do tego, że czwarta fala zachorowań jest w początkowej fazie.

Delta, dotychczas najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, jest obecny w prawie stu krajach na świecie i poważnie zagraża Europie.

Delta jest o 60 proc. bardziej zaraźliwa niż Alfa i już teraz odpowiada za połowę zakażeń w Niemczech, Holandii i Belgii.

W Portugalii za 90 proc. Kraj ten w ostatnim czasie każdego dnia odnotowuje ok. 3000 nowych zakażeń - najwięcej od lutego.

W Hiszpanii w piątek poinformowano o 22 000 nowych infekcji. W Wielkiej Brytanii wykryto w tym dniu 35 707 zakażeń koronawirusem.

Zdaniem naukowców pod koniec sierpnia mutacja Delta będzie dominującą w całej Europie. Już dziś odpowiada za co trzecie zakażenie.

Wariant Delta "jest szybszy, sprawniejszy i skuteczniej dotyka osoby szczególnie narażone niż poprzednie warianty" - ostrzegał 21 czerwca dr Mike Ryan z WHO.

To właśnie z powodu Delty w piątek Francja wydała ostrzeżenie dla swoich obywateli wraz z apelem, by zrezygnowali z wakacji w Hiszpanii i Portugalii - oba kraje wpadły do "czerwonej strefy".

Malta zapowiedziała, że od środy będzie wpuszczać do kraju tylko osoby w pełni zaszczepione.

Czwarta fala pandemii koronawirusa już jest?

Niektórzy eksperci twierdzą, że w Europie czwarta fala pandemii już jest w swoim początkowym stadium.

Przypominają, że to, czy zalewająca Europę Delta doprowadzi do wybuchu większej epidemii, zależy od tego, ile osób zostało w pełni zaszczepionych.

W przypadku pierwotnej postaci koronawirusa próg odporności zbiorowej szacowano na 60-70 proc. populacji, ale dla wariantu Delta może on wynosić ok. 90 proc.

Żaden kraj zachodni nie zbliżył się jeszcze do tego progu. W Izraelu zaledwie 61 proc. ludności zaszczepiono dwiema dawkami szczepionki, w Wielkiej Brytanii 51 proc., w USA 48 proc., w Polsce 47,5 proc., we Francji 44 proc., a w Niemczech 43 proc.