Od soboty noszenie maseczek ochronnych stanie się obowiązkowe w całej Belgii we wszystkich sklepach, centrach handlowych i innych miejscach zamkniętych, w których gromadzi się wiele osób - informuje telewizja VRT.

Decyzję o wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek w sklepach, centrach handlowych, bibliotekach, muzeach, salach koncertowych, teatrach, kinach, miejscach kultu i centrach konferencyjnych podjęto na spotkaniu przedstawicieli władz belgijskich - federalnych, regionalnych i społeczności językowych.

Premier federalna Sophie Wilmes (liberał frankofoński) powiedziała dziennikarzom, że "z czasem lista ta może zostać zmodyfikowana w zależności od sytuacji epidemiologicznej w kraju".

Osoby, które nie przestrzegają nowych przepisów, są zagrożone postępowaniem karnym.

Dzieci zwolnione z obowiązku

Podobnie jak w przypadku transportu publicznego, maseczki nie są obowiązkowe dla dzieci poniżej 12. roku życia. Zwolnione z tego obowiązku są też osoby cierpiące na choroby uniemożliwiające noszenie maseczek.

Decyzja zapadła po tym, jak Najwyższa Rada Zdrowia zaleciła obowiązkowe noszenie maseczek w sklepach w oświadczeniu wydanym w czwartek. Poinformowała, że jest to konieczne "w celu poprawy ochrony klientów i pracowników sklepów".

Po rozmowach konsultacyjnych z zespołem ekspertów, którzy doradzają władzom w sprawie strategii wyjścia z ogólnokrajowej kwarantanny w Belgii, zdecydowano, że należy przestrzegać zaleceń Najwyższej Rady Zdrowia.