Blisko 50 ton szczątków airbusa linii Germanwings, odnalezionych na miejscu katastrofy w Alpach, będzie badanych przez rok przez francuskich ekspertów. Następnie mają one zostać przekazane Niemcom - zapowiedziała prowadząca śledztwo prokuratura w Marsylii.

Według śledczych, dwanaście miesięcy wystarczy, żeby przeprowadzić dokładne badania wszystkich szczątków maszyny, która w marcu rozbiła się w Alpach. Pozwoliłoby to zamknąć śledztwo w sprawie katastrofy, do której prawdopodobnie celowo doprowadził niemiecki pilot Andreas Lubitz. 

Andreas Lubitz, który rozbił samolot we francuskich Aplach, nie leczył się na depresję - oświadczyła klinika w Düsseldorfie. Jednocześnie potwierdzono, że pilot linii Germanwings przebywał w szpitalu w tym roku - w lutym i marcu. "Chodziło o diagnostyczne wyjaśnienia" - poinformowały... czytaj więcejW tej chwili trwa badanie stopnia skażenia substancjami chemicznymi alpejskiego stoku koło miejscowości Barcelonette, gdzie doszło do katastrofy. Ustalamy, jak rozległy jest w obszar, na którym środowisko naturalne mogło zostać skażone, bo w zbiornikach samolotu znajdowały się między innymi cztery tony paliwa - wyjaśnia prefekt regionu Górnej Prowansji Patricia Willaert.

Usuwanie chemicznego skażenia terenu zostanie sfinansowane przez grupę Lufthansa, do której należą linie Germanwings. Wszystkie szczątki ofiar i samolotu zostały już wcześniej stamtąd zabrane.

Lecący z Barcelony do Düsseldorfu Airbus A320 linii Germanwings rozbił się 24 marca przed południem w trudno dostępnym rejonie we francuskich Alpach. Na pokładzie znajdowało się 150 osób, w tym sześcioro członków załogi. Nikt nie przeżył katastrofy.

(md)