Wielka Brytania ma wybór: opuścić Unię Europejską z umową albo nie wyjść z niej wcale - oceniła w sobotę brytyjska premier Theresa May, cytowana przez czasopismo "The Observer".

Ponieważ parlament wyraził się jasno, że zastopuje wyjście Wielkiej Brytanii bez umowy, teraz mamy jasny wybór: albo wyjdziemy z UE z umową albo nie wyjdziemy wcale - stwierdziła May.

Ostrzegła też, że im dłużej trwa cały proces brexitu, tym większe jest ryzyko, że Wielka Brytania nigdy nie opuści Wspólnoty.

Opóźnienie brexitu

Po trzykrotnym odrzuceniu przez Izbę Gmin wynegocjowanego przez rząd May i Brukselę projektu umowy brexitowej Wielka Brytania ma czas do 12 kwietnia, by zdecydować się albo na brexit bez umowy, albo na wielomiesięczne przedłużenie swego członkostwa w Unii i znalezienie nowego sposobu na wyjście z impasu politycznego.

Mogłoby ono np. polegać na drugim referendum w sprawie brexitu lub znacznej zmianie proponowanego modelu relacji z UE: np. pozostaniu we wspólnym rynku lub w unii celnej. Taki scenariusz wymagałby jednak udziału Brytyjczyków w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Opracowanie: