Urzędy i instytucje w świątecznym czasie będą pracowały w zmienionych godzinach. Część z nich będzie zamknięta - sprawdź, jak działa urząd w Twojej miejscowości, zanim wyjedziesz załatwić jakąś sprawę.

Białymstok

W Białymstoku w okresie świąteczno-noworocznym wszystkie urzędy pracują normalnie, także w Wigilię i sylwestra. Ale - jak podkreślają ich rzecznicy - to okres, kiedy przychodzi mniej interesantów.

Zarówno urząd miejski, marszałkowski i wojewódzki będą pracowały normalnie, w godzinach urzędowania.

Mieszkańcy mogą np. zarejestrować samochód, wyrobić dowód, prawo jazdy czy załatwić sprawy meldunkowe. W okresie świąt i Nowego Roku liczba interesantów się nie zmienia. Dodała, że z tego czasu korzystają osoby, które nie mieszkają w Białymstoku, a w mieście są tylko z okazji świąt.

Podobne doświadczenia ma biuro paszportowe Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Marek Korbut z tego biura powiedział, że w okresie świąteczno-noworocznym kolejek do wyrobienia paszportu nie ma. Dodał, że wnioski w tym okresie składają przede wszystkim osoby, które przyjeżdżają na święta z zagranicy i wiedząc, że ważność paszportu niebawem się kończy, starają się o nowy.

Mieszkańcy nie będą mieli też problemu z załatwieniem spraw w ZUS i Urzędach Skarbowych na terenie miasta.

Rzecznik Izby Skarbowej w Białymstoku Radosław Hancewicz przyznał, że w świątecznym okresie nie przychodzi zbyt wielu interesantów, to dość spokojny okres.

Jedynie mieszkańcy korzystający z Białostockiej Komunikacji Miejskiej muszą się przygotować na zmiany. W dniach - 24 i 27 grudnia oraz 31 grudnia - autobusy w mieście będą kursowały według rozkładu sobotniego.

Dolnośląskie

W Wigilię nieczynny będzie Urząd Miejski Wrocławia, a w sylwestra miejscy urzędnicy będą przyjmować interesantów do godz. 15.15. Bez zmian w okresie okołoświątecznym i w sylwestra będą pracować dolnośląskie urzędy: wojewódzki i marszałkowski.

Wolną Wigilię miejscy urzędnicy odpracują w sobotę 28 grudnia. W sylwestra Centrum Obsługi Podatnika oraz Centra Obsługi Mieszkańców przy ulicach: Zapolskiej, Bogusławskiego oraz pl. Nowy Targ i al. Kromera będą obsługiwać klientów od 8 do 15.15. Ponadto w dniach od 23 grudnia do 3 stycznia nieczynny będzie punkt rejestracji pojazdów przy ul. Karkonoskiej.

Dolnośląski Urząd Wojewódzki oraz Dolnośląski Urząd Marszałkowski w Wigilię i sylwestra będą przyjmować interesantów w normalnych godzinach pracy.

24 i 31 grudnia krócej niż zwykle będzie pracował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tych dniach klienci będą obsługiwani do godz. 12.

Podkarpackie

Podkarpacki Urząd Wojewódzki oraz Urząd Miejski w Rzeszowie w okresie przedświątecznym oraz między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem pracują normalnie. 23, 24 oraz 30 i 31 grudnia zmianie nie ulegają także godziny pracy urzędów skarbowych w regionie.

W Wigilię nie pracuje natomiast urząd marszałkowski.

W Wigilię krócej mają pracować niektóre urzędy miejskie; w Krośnie do godz. 12, a w Przemyślu do 13.

Z kolei placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podległe oddziałom w Jaśle i Rzeszowie 24 i 31 grudnia czynne będą do godz. 12. Zarówno w Wigilię, jak i w sylwestra, od godz. 7 do 15 do dyspozycji klientów będą konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej. Istnieje też możliwość składania dokumentów w urzędomacie - poinformowała rzeczniczka jasielskiego oddziału ZUS Agnieszka Prajsnar.

Warszawa

W Warszawie zarówno w Wigilię jak i sylwestra będzie można załatwiać sprawy, np. meldunkowe czy podatkowe, w zwykłych godzinach pracy urzędów. Niektóre placówki, np. ZUS, będą czynne krócej. W okresie świątecznym warszawiacy mogą składać wnioski o Karty warszawiaka.

Urzędy w Warszawie będą zamknięte jedynie 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia.

Dzielnicowe Wydziały Obsługi Mieszkańców oraz Urząd Stanu Cywilnego pracują w Wigilię i sylwestra oraz pozostałe dni między świętami, jak zwykle, czyli od godz. 8 do 16 (w poniedziałki od 8 do 18). Problemów nie powinni więc mieć ci, którzy będą chcieli np. zarejestrować samochód, odebrać prawo jazdy, załatwiać sprawy meldunkowe (niektóre dzielnice informują jedynie o skróceniu godzin pracy kas) czy wyrobić paszport.

W okresie świątecznym urzędy skarbowe nie zmieniają godzin pracy. Jeśli któryś z urzędów zdecydowałby się skrócić godziny pracy, urząd poinformuje o tym na swej stronie internetowej.

Warszawiacy w okresie świątecznym mogą wyrabiać Kartę warszawiaka (oraz młodego warszawiaka) w godzinach otwarcia wydziałów obsługi mieszkańców, a także dodatkowo w sobotę, 28 grudnia, w godz. 8-16. (sprawy dot. tylko karty).

Krócej w Wigilię i sylwestra będą otwarte placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych; w tych dniach klienci będą obsługiwani do godz. 12.

24 i 31 grudnia Mazowiecki Urząd Wojewódzki będzie czynny w godz. 8-16. W Wigilię Wydział Spraw Cudzoziemców nie będzie przyjmował interesantów (w pozostałe dni urząd będzie obsługiwał interesantów w stałych godzinach). Kasa urzędu w Wigilię będzie otwarta w godzinach 10-14, zaś w sylwestra będzie nieczynna.

W Wigilię i sylwestra zmienione będą godziny pracy niektórych punktów paszportowych w woj. mazowieckim (w Wołominie, Mińsku Mazowieckim, Piasecznie, Pruszkowie, Legionowie, Ożarowie Mazowieckim) - informacje na stronie www.mazowieckie.pl w zakładce "Paszporty".

Wielkopolska

W woj. wielkopolskim w Wigilię i sylwestra krócej pracować będą m.in biura paszportowe, urząd wojewódzki, ZUS. Dni wolne zaplanowano w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim, urząd nie będzie czynny w Wigilię oraz w Sądzie Okręgowym, który nie pracuje 27 grudnia.

Klienci będą mieli mniej czasu na załatwienie spraw paszportowych - Wielkopolski Urząd Wojewódzki i jego delegatury będą pracowały w Wigilię i sylwestra do godziny 13.30.

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą mogli w pełnym zakresie załatwić swoje sprawy 24 i 31 grudnia tylko do godz. 12. Do godz. 15 będzie dyżurowała osoba, która będzie odbierała dokumenty - powiedziała rzeczniczka II oddziału ZUS w Poznaniu Hanna Wanat.

Pozostałe instytucje obsługujące mieszkańców będą pracowały normalnie. Tak będzie np. w Urzędzie Miasta Poznania, Narodowym Funduszu Zdrowia, Izbie Celnej czy Urzędach Skarbowych. Zarówno Izba, jak i urzędy, będą pracowały w swoich normalnych godzinach pracy - powiedziała rzeczniczka Izby Skarbowej w Poznaniu Małgorzata Spychała-Szuszczyńska. 

Śląskie

W Wigilię i sylwestra w większości urzędów miejskich w woj. śląskim nie powinno być problemów z załatwieniem typowych spraw, choć część urzędów będzie pracować krócej. Pracę skrócą też m.in. biura paszportowe, placówki NFZ i ZUS czy kasy w urzędach skarbowych.

Urzędy nie planują natomiast dodatkowego wolnego w dniach roboczych między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem - 27 i 30 grudnia administracja pracuje normalnie.

Rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek poinformował, że w piątek po południu władze miasta zdecydowały o skróceniu czasu pracy urzędu w Wigilię do godz. 13. W pozostałe dni robocze w okresie świątecznym urząd będzie czynny w standardowych godzinach.

Godzin pracy z reguły nie skróciły urzędy skarbowe, choć w części z nich w Wigilię i sylwestra kasy będą czynne krócej niż zwykle - np. w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Katowicach tylko do 11.

24 i 31 grudnia będzie mniej czasu na złożenie wniosku lub odbiór paszportu. Biuro obsługi klienta Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz oddział paszportowy w Katowicach, terenowe delegatury paszportowe w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu oraz punkty w Bytomiu, Tychach i Zawierciu będą otwarte krócej - w Wigilię z reguły do 13. (w Pszczynie do godz. 12, w Żorach do 14), a w sylwestra najkrócej do godz. 13, najdłużej do godz. 15.30, w zależności od miejsca. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego. W Tarnowskich Górach punkt paszportowy będzie w Wigilię nieczynny.

W Wigilię i sylwestra krócej - do godz. 12 - pracują też placówki ZUS-u. W przypadku placówek, gdzie nie ma dostępu do tzw. urzędomatu (urządzenia umożliwiającego automatyczną obsługę klientów), możliwe będzie składanie wniosków i dokumentów ubezpieczeniowych do godz. 15. Zarówno w Wigilię, jak i w sylwestra, w godzinach 7-15 do dyspozycji klientów będą konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, pod numerami telefonów 801 400 987 (dla telefonów stacjonarnych) oraz 22 560 16 00 (także dla komórkowych).

We wszystkie robocze dni - także w Wigilię i sylwestra - normalnie będzie pracował urząd marszałkowski w Katowicach, gdzie jednak w ostatnich godzinach urzędowania obsada zostanie znacznie zmniejszona. Przedstawiciele wielu urzędów w regionie przyznają, że zwyczajowo - za zgodą przełożonych - pracownicy są często zwalniani z ostatnich godzin pracy w Wigilię i Sylwestra, jednak obsługa klientów jest zapewniona aż do zamknięcia urzędu.

Opolskie

 Większość głównych urzędów w woj. opolskim w okresie okołoświątecznym i w sylwestra pracować będzie bez zmian. Krócej, do południa, będą czynne w Wigilię i sylwestra sale obsługi klienta w opolskim ZUS. Inaczej w te dni pracować będzie też kasa urzędu wojewódzkiego.

Rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński przekazał, że we wszystkie okołoświąteczne dni opolski urząd wojewódzki pracuje normalnie, tylko funkcjonująca w nim kasa będzie czynna inaczej: w wigilię - od 9 do 12, a w sylwestra - z powodu inwentaryzacji - nie będzie czynna w ogóle.

W dniach 23-24 oraz 27 grudnia, a także 30 i 31 grudnia nie zmienią się natomiast godziny pracy w Urzędzie Miasta w Opolu oraz w starostwie powiatowym w Opolu, w którym bez problemu będzie można składać dokumenty ws. pozwoleń na budowę czy dot. rejestracji samochodów.

Rzeczniczka opolskiego starostwa Magdalena Fleszar podała, że również w reprezentowanym przez nią urzędzie w każdy dzień będzie można załatwić sprawy w ogólnie ustalonych godzinach: 23 grudnia do godz. 17, w wigilię do godz. 15.30, a 27 grudnia do godz. 14.

Violetta Ruszczewska z biura prasowego opolskiego urzędu marszałkowskiego zaznaczyła, że także ta jednostka nie zmienia godzin pracy w okolicy świąt i Sylwestra oraz Nowego Roku.

Agnieszka Jóźwin-Dalecka z opolskiej izby skarbowej zapewniła natomiast, że zarówno przed świętami, po nich i w pierwszych dniach Nowego Roku urzędy skarbowe w regionie pracować będą normalnie.

Łódzkie

W Wigilię i sylwestra urzędy w Łodzi będą otwarte, choć część nieco krócej niż zwykle. W pozostałe robocze dni świąteczno-noworocznego okresu instytucje państwowe będą pracowały normalnie.

24 i 31 grudnia przypadają w tym roku we wtorek, a więc w dzień, w którym większość łódzkich urzędów jest otwarta dłużej niż w inne dni tygodnia. Większość wydziałów Urzędu Miasta Łodzi we wtorki pracuje do godziny 17. W Wigilię i sylwestra okienka będą otwarte do godz. 16, jednak praca rozpocznie się 60 minut wcześniej - o 8, a nie 9.

Urząd Wojewódzki w Łodzi w Wigilię i sylwestra będzie obsługiwał klientów w godzinach od 8 do 13. Tak samo będą pracowały oddziały paszportowe w Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu i Skierniewicach - poinformował Jacek Michalak z biura wojewody.

Łódzkie urzędy skarbowe wydłużone dyżury przesunęły na 23 i 30 grudnia.

We wtorki urzędy skarbowe są otwarte do godziny 18. W dwóch kolejnych tygodniach te dyżury zostaną przeniesione na poniedziałki. Urzędy będą więc pracować dłużej w dni poprzedzające Wigilię i sylwestra
- powiedziała rzeczniczka Izby Skarbowej w Łodzi Agnieszka Pawlak.

Przez dwa kolejne wtorki ZUS będzie z kolei obsługiwał klientów do godz. 12. Później będzie możliwe złożenie dokumentów w urzędomacie - powiedziała rzeczniczka I Oddziału ZUS w Łodzi Monika Kiełczyńska.

Lubelskie

W Lublinie w Wigilię i sylwestra krócej będą czynne biura obsługi mieszkańców urzędu miasta oraz placówki ZUS; więcej wolnego będą mieli pracownicy niektórych sądów. W urzędach miejskim, wojewódzkim czy marszałkowskim nie przewidziano dodatkowych wolnych od pracy dni.

W Urzędzie Miejskim w Lublinie w okresie świątecznym nie będzie dodatkowych dni wolnych. Jedynie w Wigilię i sylwestra, które wypadają we wtorki, biura obsługi mieszkańców czynne będą od godz. 7.30 do 15.30. To oznacza skrócenie czasu ich pracy, bo zwykle we wtorki biura te są otwarte do godz. 17.

Nie będzie dodatkowych wolnych dni także w lubelskim urzędzie wojewódzkim ani w urzędzie marszałkowskim.

Krócej w Wigilię i sylwestra będzie pracował ZUS. W Lublinie, Lubartowie, Puławach i Radzyniu Podlaskim, czyli tam, gdzie przez całą dobę są dostępne automatyczne urządzenia do przyjmowania dokumentów, placówki ZUS będą czynne do godz. 12. W innych placówkach pracownicy będą dyżurować do godz. 15.

Pracownicy Sądu Okręgowego w Lublinie mają wolny dzień 27 grudnia, ponieważ odpracowali go w sobotę 14 grudnia. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód nie będzie czynny w Wigilię, jego pracownicy odpracowali ten dzień w sobotę, 7 grudnia. Normalnie pracował będzie natomiast Sąd Rejonowy Lublin-Wschód.

Śląskie

W Wigilię i sylwestra w większości urzędów miejskich w woj. śląskim nie będzie problemów z załatwieniem typowych spraw, np. prawa jazdy czy rejestracji samochodu. Krócej pracować będą natomiast biura paszportowe, placówki NFZ i ZUS czy kasy w urzędach skarbowych.

Urzędy nie planują również dodatkowego wolnego w dniach roboczych między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem - 27 i 30 grudnia administracja pracuje normalnie, choć - jak przyznają przedstawiciele urzędów - z racji urlopów wielu pracowników obsada będzie w tych dniach mniejsza niż w zwykłe dni.

Godzin pracy z reguły nie skróciły także urzędy skarbowe, choć w części z nich w Wigilię i sylwestra kasy będą czynne krócej niż zwykle - np. w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Katowicach tylko do 11.00.

24 i 31 grudnia będzie mniej czasu na złożenie wniosku lub odbiór paszportu. Biuro obsługi klienta Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz oddział paszportowy w Katowicach, terenowe delegatury paszportowe w Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu oraz punkty w Bytomiu, Tychach i Zawierciu będą otwarte krócej - w Wigilię z reguły do 13.00 (w Pszczynie do 12.00, w Żorach do 14.00), a w sylwestra najkrócej do 13.00, najdłużej do 15.30, w zależności od miejsca. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego. W Tarnowskich Górach punkt paszportowy będzie w Wigilię nieczynny.

W Wigilię i sylwestra krócej - do 12.00 - pracują też placówki ZUS-u. W przypadku placówek, gdzie nie ma dostępu do tzw. urzędomatu (urządzenia umożliwiającego automatyczną obsługę klientów), możliwe będzie składanie wniosków i dokumentów ubezpieczeniowych do 15.00. Zarówno w Wigilię, jak i w sylwestra, w godzinach 7-15 do dyspozycji klientów będą konsultanci Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS, pod numerami telefonów 801 400 987 (dla telefonów stacjonarnych) oraz 22 560 16 00 (także dla komórkowych).

We wszystkie robocze dni - także w Wigilię i sylwestra - normalnie będzie pracował urząd marszałkowski w Katowicach, gdzie jednak w ostatnich godzinach urzędowania obsada zostanie znacznie zmniejszona.

(jad)