Po kilku latach za kółkiem wielu kierowców zaczyna wpadać w rutynę. Zasady, które jeszcze tuż o zdanym egzaminie na prawo jazdy były święte, z czasem przestają zaprzątać nam głowę. Pominięcie wielu prostych i elementarnych czynności w trakcie prowadzenia pojazdu nie tylko może skutkować mandatem, ale - co najgorsze - stanowić zagrożenie dla innych kierowców. Reporter RMF FM Wojciech Jankowski wsiadł do szkoleniowej "Elki" wraz dyrektorem PORD-u w Gdańsku Andrzejem Peplińskim. Razem stworzyli listę najczęściej popełnianych przez kierowców błędów.

1. Odczytywanie SMS-ów i odbieranie telefonów podczas jazdy - to często kończy się wjechaniem w pieszych, idących wzdłuż drogi lub staranowaniem innych samochodów.

2. Nie patrzymy na znaki i potem nie wiemy, jak jechać. To jest powodem stłuczek i tamowania ruchu.

3. Częstym powodem zamieszania na skrzyżowaniach jest omijanie tzw. niedzielnych kierowców.

4. Wjeżdżamy na skrzyżowanie wiedząc, że nie zdążymy z niego zjechać. Ustawiają się gigantyczne korki, zwłaszcza na skrzyżowaniach w dużych miastach.

5. Jazda wzdłuż kolumny samochodów, stojących na przeciwległym pasie.

6. Wyprzedzamy na wariata, bez sprawdzenia, czy przed wyprzedzanym TIR-em lub autobusem nie jedzie kolejne auto. Tak najczęściej giną ludzie w zderzeniach czołowych.

7. Nie włączamy kierunkowskazów zjeżdżając z ronda. W ten sposób zabijamy płynność ruchu na skrzyżowaniu.

8. Nadużywanie świateł awaryjnych. Potem kierowcy są zdezorientowani, zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu i autostradach.

9. Zmiana nawierzchni: nagle wjeżdżamy z suchego asfaltu na bruk pokryty liśćmi. Gdy prędkość jest zbyt duża, nie jesteśmy w stanie wyhamować przed przeszkodą albo wyrobić się na zakręcie.

10. Na ostatniego pod szlabanem - tak fachowcy nazywają przejazd przez tory kolejowe. Już ruszamy, choć jeszcze nie można tego robić.

Wojciech Jankowski

Na www.rmf24.pl zobaczysz filmy z przykładami poszczególnych wykroczeń