Państwo Islamskie (IS) przyznało się do poniedziałkowego zamachu w Berlinie - podała agencja Amak. Wcześniej z aresztu zwolniono zatrzymanego po ataku 23-letniego Pakistańczyka. Mężczyzna, który wjechał w tłum ludzi na bożonarodzeniowym jarmarku wciąż ma broń, jest na wolności i w dalszym ciągu może być niebezpieczny - twierdzi "Die Welt". W zamachu zginęło co najmniej 12 osób. 48 zostało rannych, w tym wiele ciężko. Według najnowszych ustaleń polski kierowca ciężarówki, którą wykorzystano podczas ataku, został wcześniej zastrzelony. W sprawie zabójstwa kierowcy oraz zamachu w Niemczech śledztwo wszczęła polska Prokuratura Krajowa. Aktualne informacje z Berlina relacjonowaliśmy na bieżąco specjalnie dla Was.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

20:53

Rzeczywiście, nie można wykluczyć, że sprawca ataku zbiegł - powiedział szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere dziennikarzom ZDF. Dlatego kontynuujemy śledztwo na pełnych obrotach. (...) Mamy punkty zaczepienia do pościgu. Nie tracę optymizmu co do postępów śledztwa - mówił szef resortu spraw wewnętrznych. Pozwólmy śledczym pracować - dodał polityk CDU.  

20:35

Żołnierz Państwa Islamskiego przeprowadził operację w Berlinie w odpowiedzi na wezwania do ataków na obywateli krajów międzynarodowej koalicji walczącej z IS - głosi oświadczenie IS.

20:12

Agencja Amak: Państwo Islamskie (IS)  przyznało się do poniedziałkowego zamachu w Berlinie. 

19:04

Uchodźca z Pakistanu, podejrzany o dokonanie zamachu na uczestników jarmarku świątecznego w Berlinie, wyszedł na wolność. Nakaz aresztowania nie został wystawiony - informuje prokuratura generalna w Karlsruhe.

Oznacza to, że prawdziwy sprawca zamachu, prawdopodobnie uzbrojony, jest na wolności.

18:55

Podświetlona Brama Brandenburska - na cześć ofiar zamachu. 

18:26

Po zamachu w Berlinie Niemcy i inne kraje europejskie wprowadziły środki bezpieczeństwa, polegające na wzmocnieniu obecności policji zwłaszcza w rejonie świątecznych kiermaszów.

Polskie MSWiA chce, by Żandarmeria Wojskowa wsparła policję m.in. w patrolowaniu ulic, w związku z zamachem, do którego doszło w Berlinie

18:20

Zanim zamachowiec wjechał w ludzi, zrobił rundę wokół jarmarku. Jak twierdzi "Der Spiegel" mogło chodzić o nabranie rozpędu. 

To był zamach - oceniają zgodnie służby, eksperci i politycy. Ale zdania są podzielone, czy był to atak terrorystyczny.Do tej pory żadna organizacja nie przyznała się do tego ataku. Nie udało się też jeszcze zidentyfikować wszystkich ofiar. 

18:00

Nabożeństwo w intencji ofiar wczorajszego ataku na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie zaczyna się właśnie zaledwie kilkadziesiąt metrów od miejsca miejsca zamachu. Odbywa się w znanym także wielu Polakom Kościele Pamięci. Między zamkniętymi dziś straganami jarmarku pojawiło się morze zniczy i kwiatów.

17:44

24 osoby poszkodowane w zamachu, do którego doszło w poniedziałek na świątecznym jarmarku w Berlinie, opuściły już szpitale - poinformowało ministerstwo zdrowia w Berlinie. 25 rannych pozostaje nadal pod opieką lekarzy. 14 z nich odniosło ciężkie obrażenia.

17:08

Mieszkańcy Berlina oddają hołd ofiarom zamachu, w którym zginęło 12 osób. Na miejscu pojawiła się też kanclerz Angela Merkel.

16:39

Niemieckie władze przypuszczają, że w grę mogły wchodzić motywy islamistyczne, ale pewności w tej sprawie nie ma. Prokurator generalny Peter Frank podkreślił , że wprawdzie sposób działania sprawcy i wybór celu mogą na takie motywy wskazywać, ale śledztwo trzeba nadal prowadzić we wszystkich kierunkach.

16:31

Jarmarki bożonarodzeniowe, których w samym Berlinie jest blisko sto, są dziś zamknięte, jednak od jutra mają stopniowo wznowić działalność. Władze stolicy Niemiec wzmocniły patrole policji, funkcjonariusze uzbrojeni są w pistolety maszynowe. Burmistrz Berlina zapowiedział też zaostrzenie przepisów bezpieczeństwa podczas sylwestra pod gołym niebem odbywającego się tradycyjnie przy Bramie Brandenburskiej.

16:28

Polski kierowca został najprawdopodobniej zastrzelony z broni małokalibrowej. sSef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) pytany o dokładny czas śmierci Polaka zastrzegł, że obdukcja jego zwłok nie została jeszcze zakończona.

16:03

Zamachowiec w Berlinie, który wjechał ciężarówką w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym, był tzw. samotnym wilkiem. Tacy terroryści nie mają bezpośrednich powiązań z organizacjami terrorystycznymi, samodzielnie planują i przeprowadzają zamachy - mówi Krzysztof Liedel, dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

15:35

Na miejscu tragedii zakończyły się oględziny. Trwa sprzątanie. Polską ciężarówkę odholowano z terenu jarmarku.

15:13

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego (BKA) Holger Muench powiedział, że udało się zidentyfikować sześć ofiar śmiertelnych zamachu na jarmark świąteczny w Berlinie. Wszyscy są Niemcami - powiedział Muench.

15:04

W europejskich miastach zostały wprowadzone większe środki bezpieczeństwa. 

15:00

Minuta ciszy w całych Niemczech ku czci ofiar. Flagi opuszczone do połowy masztu. O godzinie 18 zostanie podświetlona w narodowych barwach Brama Brandenburska. 

14:59

Nie udało się dotąd zabezpieczyć żadnych nagrań, które pozwoliłyby ustalić tożsamość zamachowca. Stąd apel policji, by przysyłać wszelkie zdjęcia i filmiki, które mogą pomóc ująć lub chociaż rozpoznać człowieka odpowiedzialnego za śmierć 12 osób.

14:50

Papież Franciszek zapewnił, że przyłącza się do wszystkich ludzi dobrej woli zaangażowanych na rzecz tego, by położyć kres "zabójczemu szaleństwu terroryzmu". Słowa te znalazły się w telegramie wysłanym do arcybiskupa Berlina Heinera Kocha.

14:43

Prokurator generalny w Niemczech podkreśla, że sprawca może być na wolności i że zamachowców może być więcej. To zostanie wyjaśnione dopiero za kilka godzin. 

14:33

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w związku z zamachem w Berlinie przesłał na ręce przewodniczącej niemieckiego Bundesratu depeszę kondolencyjną. Karczewski wyraził współczucie dla narodu niemieckiego. Zapewnił też, że Senat solidaryzuje się z rodzinami i bliskimi ofiar.

14:27

Niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere powiedział, że nie ma wątpliwości, iż w Berlinie doszło do zamachu. Zaznaczył, że podejrzany mężczyzna nie przyznaje się do winy. 

Minister podkreślił, że do tej pory nikt z dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu w Berlinie.

14:22

Na Twitterze berlińska policja podała, że jest "szczególnie czujna", ponieważ aresztowany Pakistańczyk zaprzecza, że przeprowadził atak, który według policji był celowy. Policja zaapelowała do mieszkańców Berlina o zachowanie ostrożności.

14:07

Nie jest jasne czy aresztowany mężczyzna to kierowca ciężarówki, która wjechała w poniedziałek w tłum zgromadzony na bożonarodzeniowym jarmarku w Berlinie - poinformował we wtorek szef berlińskiej policji Klaus Kandt.

O ile wiem, to w zasadzie nie jest pewne, czy to naprawdę był kierowca - powiedział Kandt.

13:43

Największa w Niemczech impreza sylwestrowa przy Bramie Brandenburskiej powinna się odbyć mimo poniedziałkowego zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie - oświadczyła rzeczniczka organizującej to przedsięwzięcie firmy KIT Group.

13:37

Zachodniopomorski wydział Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. zabójstwa polskiego kierowcy i zamachu, do którego doszło w poniedziałek wieczorem w Berlinie - poinformowała Prokuratura Krajowa.

13:29

Cytat

Sprawca wciąż ma broń, jest na wolności i w dalszym ciągu może być niebezpieczny
Die Welt
 

13:22

Aresztowany Pakistańczyk nie jest sprawcą poniedziałkowego zamachu w Berlinie - poinformował na swej stronie internetowej niemiecki dziennik "Die Welt", powołując się na policję.

13:00

Zatrzymany przez policję mężczyzna nie przyznaje się do winy - potwierdził wcześniejsze doniesienia medialne szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere. Dodał, że imigrant dotarł do Niemiec 31 grudnia 2015 r. Do Berlina przyjechał w lutym tego roku.

12:47

Na razie nie znaleziono broni, z której został zastrzelony Polak, którego ciało znaleziono w ciężarówce - mówi szef MSW Thomas de Maiziere.

12:44

Aresztowana wczoraj osoba pochodzi prawdopodobnie z Pakistanu - mówi szef MSW Thomas de Maiziere. Według niego nazwisko mężczyzny nie znajdowało się w bazie osób podejrzanych. Na razie nikt nie przyznał się do przeprowadzenia zamachu.

12:38

Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere poinformował, że nie ma wątpliwości, iż wczorajsze wydarzenia na jarmarku w Berlinie to był zamach. Jak przekazał stan 18 z 48 rannych jest bardzo poważny. Na razie udało się ustalić tożsamość tylko części ofiar. Przyznał też, że zatrzymany zaprzecza jakoby siedział ze kierownicą ciężarówki. 

Jak podkreślił inne jarmarki bożonarodzeniowe i duże imprezy powinny odbywać się normalnie. Nie możemy pozwolić na to, by rządził nami strach - stwierdził niemiecki minister spraw wewnętrznych. 12:00

Po zamachu w Berlinie szef MSWiA Mariusz Błaszczak wystąpił do premier o skierowanie na ulice Żandarmerii Wojskowej. Decyzja zapadnie jeszcze przed świętami. Chodzi o wzmocnienie policji w patrolowaniu miejsc, w których gromadzi się dużo ludzi. To między innymi centra handlowe, świąteczne imprezy uliczne, a także miejsca kultu. 

Wcześniej zdecydowano, że zwiększy się liczba policyjnych patroli na czas świąt. Służby uspokajają jednak, że nie ma żadnych sygnałów, które wskazywałyby na to, że w naszym kraju wzrosło zagrożenie terrorystyczne.

11:56

Zatrzymany Pakistańczyk nie przyznaje się do przeprowadzenia zamachu - twierdzą niemieckie media.


11:39


Jeśli zamachu w Berlinie dokonał człowiek, który zabiegał w Niemczech o schronienie i azyl, to byłby to "szczególnie odrażający czyn" wobec Niemców zaangażowanych w pomoc dla uchodźców - uważa kanclerz Niemiec Angela Merkel. 

Cytat

Jeszcze nie mamy ostatecznej pewności co do wielu aspektów, musimy jednak przyjąć, biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy, że był to zamach terrorystyczny
Angela Merkel


Merkel w krótkim wystąpieniu w urzędzie kanclerskim w Berlinie zapowiedziała posiedzenie rady bezpieczeństwa narodowego i ukaranie sprawców zamachu na bożonarodzeniowym jarmarku. Zapewniła, że Niemcy nie zrezygnują pomimo zagrożenia z bożonarodzeniowych jarmarków i nie pozwolą na to, by sparaliżował ich strach przed złem. Znajdziemy w sobie siłę, by nadal żyć tak, jak chcemy: wolni, wspólnie z innymi, otwarci - powiedziała kanclerz. 

11:24


Cytat

W Berlinie wydarzyła się ogromna tragedia. Z wielkim bólem i smutkiem przyjęliśmy informację, że pierwszą ofiarą tego haniebnego aktu przemocy był nasz rodak, polski obywatel. Myślami łączymy się w bólu i smutku, w modlitwie z rodziną polskiego zamordowanego kierowcy
Beata Szydło

Premier podkreśliła, że "Europa musi jednoczyć się w walce z terroryzmem". Europa musi podejmować skuteczne działania, żeby bronić swoich obywateli, to jest nasz obowiązek, to jest obowiązek polityków, to jest obowiązek wszystkich tych, którzy dbają o bezpieczeństwo społeczeństwa - oświadczyła. Musimy zrobić wszystko i wszystko robimy tutaj w Polsce, żeby Polacy i Polki byli bezpieczni - dodała szefowa rządu.
11:25

Polski kierowca ciężarówki, użytej do zamachu w Berlinie, został zastrzelony - potwierdził minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Karl-Heinz Schroeter. Podkreślił, że Polak jest ofiarą, a nie zamachowcem. Zginął od kuli długo przed tym, jak Pakistańczyk przyjechał w okolice dworca ZOO i wjechał w ludzi zgromadzonych na jarmarku bożonarodzeniowym.

Właściciel firmy transportowej z Gryfina, do której należała użyta w zamachu w Berlinie ciężarówka, zidentyfikował ciało swojego pracownika i kuzyna. Jak mówi nam Ariel Żurawski, widać, że kierowca stawiał opór.

10:58

Mężczyzna, który ciężarówką wjechał wczoraj w ludzi na jarmarku świątecznym w Berlinie, to Pakistańczyk. Kilka miesięcy temu przyjechał do Niemiec. Takie nieoficjalne informacje podają niemieckie media. Niemieckie radio RBB podało rano, że kierowca jest notowany wcześniej przez policję za drobne przestępstwa.

(mpw)