Sędzia Lidia Jedynak została wyznaczona do poprowadzenia sprawy Amber Gold przed Sądem Okręgowym w Gdańsku - dowiedział się reporter RMF FM Kuba Kaługa. Akt oskarżenia przeciwko Marcinowi i Katarzynie P. - byłem szefom parabanku trafił tam w zeszłym tygodniu.

Afera Amber Gold. Prokuratura wynajęła ciężarówkę, by dostarczyć akta z Łodzi do Gdańska

45-tomowy akt oskarżenia wobec Katarzyny i Marcina P. w czwartek rano dotarł do sądu w Gdańsku. Po południu było wiadomo, że sprawdzanie i przyjmowanie dokumentów przekazanych przez łódzką Prokuraturę Okręgową zostało zakończone pozytywnie. czytaj więcej

Sędzia Lidia Jedynak musi teraz zapoznać się z aktem oskarżenia i materiałami dotyczącymi Amber Gold. Nie można jednak powiedzieć, ile dokładnie ma na to czasu. W zarządzeniu w tej sprawie - co nie jest normą - nie został określony żaden konkretny termin. Można przypuszczać, że to ze względu na niezwykle obszerne materiały - sam akt oskarżenia ma aż 9 tysięcy stron. Na odniesienie się do aktu oskarżenia zapewne poczekamy, bo sędzia Jedynak ma jeszcze 11 innych spraw.

Pewne jest natomiast to, że skład sędziowski w tej sprawie będzie wyłącznie jednoosobowy. Sędzia Lidia Jedynak – jak informuje rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku - jest bardzo doświadczonym sędzią. W Sądzie Okręgowym pracuje od 2001 roku. Wcześniej pracowała natomiast w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Prowadziła sprawy gospodarcze i wiele procesów zorganizowanych grup przestępczych - między innymi gangów zajmujących się porwaniami. Jedną z nich było głośne uprowadzenia żony gdańskiego biznesmena, za którą porywacze mieli żądać miliona euro okupu.

(mpw)