Holender Stefan Groothuis zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Soczi w wyścigu na 1000 m łyżwiarzy szybkich. Poza podium znaleźli się Polacy. Zbigniew Bródka (UKS Błyskawica Domaniewice) był 14., a Konrad Niedźwiedzki (LKS Poroniec Poronin) 16. Wicemistrzem olimpijskim został Kanadyjczyk Denny Morrison. Brąz wywalczył rodak triumfatora Michel Mulder.

32-letni Groothuis wyprzedził o 0,04 s Morrisona. Trzeci w klasyfikacji, jego rodak Mulder, który w poprzednim wyścigu na 500 m zdobył złoty medal, stracił do triumfatora 0,35 s.

Bródka pobiegł w parze z reprezentantem Tajwanu Ching Yang Sungiem. Był szybszy od rywala o 4,13 s. Drugi z biało-czerwonych Niedźwiedzki przegrał z Norwegiem Havardem Lorentzenem. Czas zwycięzcy 1.09,33 dał ostatecznie dziesiątą lokatę. Rywal Bródki, prowadzącego po połowie stawki, zajął ostatnie, 40. miejsce.

W Adler Skating Arenie pojechało dwóch medalistów poprzednich igrzysk w Vancouver. Złoty medalista tych zawodów Amerykanin Shani Davis musiał zadowolić się ósmym miejscem, a srebrny, reprezentant Korei Południowej Tae Bum Mo, dopiero dwunastą lokatą.

Przed czterema laty w rywalizacji na 1000 m wystąpiło także dwóch Polaków. Konrad Niedźwiedzki był 27., a Maciej Ustynowicz 32.

W Soczi trwają medalowe żniwa "Pomarańczowych". W pięciu konkurencjach zdobyli oni cztery złote (Michel Mulder i Stefan Groothuis, Irene Wuest, Sven Kramer), dwa srebrne (Jan Smeekens, Jan Blokhuijsen) i cztery brązowe (Margot Boer, Ronald Mulder, Michel Mulder, Jorrit Bergsma) medale.

Wszystkim tym, którzy lubią kibicować w większym gronie, dzielić się emocjami z innymi - polecamy Olimpijskie Studio RMF FM i TVP Info w Białce Tatrzańskiej. Tam przez cały czas na specjalnym telebimie w pobliżu stoku narciarskiego będziemy podglądać, co dzieje się w Soczi. ZAPRASZAMY!