„Oczywiście, polexit jest fake newsem, pomysłem opozycji na zwiększenie poparcia społecznego, na integrację swojego zaplecza, ale przede wszystkim na jego rozszerzenie” – przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem na antenie RMF FM. „Zapewniam państwa, że nie ma żadnego planu polexitu” – dodał Jarosław Kaczyński.

W wyroku Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją.

Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów. 

Po orzeczeniu TK przedstawiciele opozycji razem z częścią komentatorów alarmują, że scenariusz wyjścia Polski z Unii Europejskiej staje się coraz bardziej realny.

Kaczyński: Zapewniam państwa, że nie ma żadnego planu polexitu

Zapewniam państwa, że nie ma żadnego planu polexitu - mówił na antenie RMF FM Jarosław Kaczyński.

Cytat

Oczywiście, polexit jest fake newsem, pomysłem opozycji na zwiększenie poparcia społecznego, na integrację swojego zaplecza, ale przede wszystkim na jego rozszerzenie.
przekonywał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Jeżeli chodzi o konstytucję - ja jestem przeciwko polexitowi i to tak bardzo twardo, zresztą przeciwko temu jest 90 proc. społeczeństwa. W ogóle nie ma o czym mówić - zapewniał prezes Prawa i Sprawiedliwości, zapytany o możliwość wpisania do konstytucji bytność Polski w Unii Europejskiej. 

Kaczyński: Pieniądze z KPO nam się należą i prędzej czy później je dostaniemy

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nam się należą. Prędzej czy później je otrzymamy. A jeżeli to będzie trochę później,  to i tak sobie świetnie damy radę - mówił Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM Jarosław Kaczyński - wicepremier ds. bezpieczeństwa i prezes Prawa i Sprawiedliwości. Wicepremier zapewnił jednocześnie, że społeczeństwo nie powinno mieć, co do tego żadnych obaw: Strach jest w polityce najgorszym doradcą. Najgorszym z możliwych. Nie należy się bać - dodał.

Jego zdaniem w interesie Polski, ale także w interesie Europy jest to, abyśmy pozostali krajem suwerennym: Gdzie konstytucja jest najwyższym prawem, a fakt, że konstytucja jest najwyższym prawem jest także wyrazem suwerenności społeczeństwa - tłumaczył. 

CAŁA ROZMOWA DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA: Jarosław Kaczyński: Ja nie jestem w rządzie od wszystkiego