Prezydent Andrzej Duda kontynuuje wizytę w Afryce. W piątek prezydent odwiedził Tanzanię. Andrzej Duda, kiedy kroczył po czerwonym dywanie, był witany okrzykami "hakuna matata".

W niedzielę Andrzej Duda z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli wizytę w Afryce Wschodniej. W piątek polski prezydent odwiedził Tanzanię, gdzie spotkał się z prezydent tego kraju Samią Suluhu.

Głównym tematem piątkowych rozmów przywódców obu państw były możliwości rozwijania stosunków bilateralnych pomiędzy Polską i Tanzanią.

Kancelaria Prezydenta zamieściła na platformie X (dawniej Twitter) nagranie z powitania Andrzeja Dudy w Tazanii. Widać na nim polskiego prezydenta kroczącego po czerwonym dywanie, a w tle słychać okrzyki hakuna matata, jak w filmie "Król Lew".

"Hakuna matata" to jednak nie tylko słowa z kultowego filmu, ale przede wszystkim popularne powiedzenie z języka Suahili, które oznacza "nie martw się" lub "bez obaw".

Rozmowy o zacieśnianiu współpracy

Prezydent Duda oznajmił, że Tanzania jest otwarta na zacieśnianie współpracy gospodarczej z naszym krajem. Tamtejsze władze interesują szczególnie kwestie dotyczące technologii informatycznych, nowoczesnej inżynierii czy ochrony środowiska.

Wielkie grono polskich przedsiębiorców jest zainteresowane współpracą w dziedzinach nowoczesnego przemysłu, nowoczesnej gospodarki - choćby właśnie w takich obszarach, jak inteligentna infrastruktura miejska, zarządzanie zasobami wodnymi, tworzenie nowego elektronicznego cyfrowego systemu bankowego, wszelkie technologie informatyczno-telekomunikacyjne. Zapewniam, że polskie firmy oferują to na najwyższym poziomie światowym - mówił prezydent.

Ważnym obszarem współpracy jest także turystyka. Jak powiedział prezydent, Polska to jeden z liderów jeśli chodzi o liczbę osób odwiedzających ten region Afryki. W ciągu ostatnich lat na Zanzibar przyjeżdża każdego roku ponad 40 tys. Polaków.

Prezydent wyraził nadzieję na zacieśnianie współpracy między Polską i Tanzanią w dziedzinach rolnictwa i edukacji. Jedna z polskich firm rozważa realizację zadań w zakresie przemysłu rolnego w Tanzanii, a kolejna jest zainteresowana nowoczesnym, ledowym oświetleniem miejsc publicznych - oświetleniem ulicznym, którego nowoczesna produkcja mogłaby być zlokalizowana w Tanzanii - oznajmił Duda. Rozmawialiśmy dziś o tej ofercie. Sądzę, że będzie ona poważnie rozważana i ta współpraca nabierze, w dłuższym czasie, nowych barw - dodał.

Istotnym aspektem polsko-tanzańskich relacji są też programy pomocowe. W jednym ze szpitali w Dar es Salaam Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) od 2021 roku realizuje szkolenia z zakresu medycyny ratunkowej. W Tanzanii ta dziedzina jest słabo rozwinięta, lecz dzięki pomocy polskiego rządu udało się wyposażyć oddział ratunkowy szpitala Aga Khan i wdrożyć nowoczesne procedury ratownictwa medycznego.

Duda poinformował też, że zaprosił prezydent Tanzanii Suluhu do złożenia oficjalnej wizyty w Polsce. Nie mam wątpliwości, że dwustronne wizyty prezydentów najbardziej przyczyniają się do zacieśnienia relacji gospodarczych. Otwierają rynki na wzajemne inwestycje - ocenił prezydent RP.

"Polska jest dla nas ważnym partnerem"

Prezydent Tanzanii podkreśliła, że wizyta Dudy pokazuje stałe wzmacnianie współpracy i przyjazny charakter relacji pomiędzy Polską i Tanzanią.

Polska jest dla nas ważnym partnerem. To jeden z 10 krajów, z którego przybywa do Tanzanii najwięcej turystów - zauważyła Suluhu. Zaakcentowała konieczność pogłębiania polsko-tanzańskich relacji biznesowych i zwiększenia wartości wymiany handlowej.

Prezydent Tanzanii zaprosiła też polskich przedsiębiorców do inwestowania w jej kraju, szczególnie w sektorze turystyki.

Doceniła również wkład Polski w projekty rozwojowe, dotyczące m.in. szkoleń z zakresu medycyny ratunkowej.