W niedzielę będzie bardzo ciepło, natomiast niemal w całym kraju pojawiać się będą przelotne opady deszczu, a miejscami wystąpią dość gwałtowne burze - prognozuje synoptyk IMGW Jakub Gawron. Opady deszczu wyniosą do 20 mm, a porywy wiatru - do 70 km/h.

Synoptyk poinformował, że w nocy z soboty na niedzielę na przeważającym obszarze kraju ma być pogodnie. Jedynie nad ranem na południowo-zachodnich krańcach województwa dolnośląskiego, w obszarach podgórskich Sudetów mogą pojawić się przelotne opady deszczu - powiedział. Temperatura nocą wyniesie od 12 stopni w obszarach podgórskich do 19 stopni na północnym zachodzie.

W niedzielę pogoda ma być już bardziej dynamiczna. Będziemy mieli zachmurzenie umiarkowane, okresami duże i będą się niemal w całym kraju pojawiać przelotne opady deszczu oraz miejscami wystąpią burze. Będzie to głównie w zachodniej połowie kraju i mogą mieć one dość gwałtowny przebieg - powiedział synoptyk. Opady deszczu wyniosą do 20 mm, a porywy wiatru - do 70 km/h.

Wyładowania atmosferyczne to wynik tego, że nad Polskę po raz kolejny napływać będzie bardzo ciepłe, wręcz gorące powietrza z południowego-zachodu. Przełoży się to też na wartości temperatur - podkreślił Gawron. W niedzielę temperatura maksymalna wyniesie od 24 stopni w obszarach podgórskich do 31 stopni Celsjusza w niektórych miejscach w centrum lub na zachodzie kraju. Na przeważającym obszarze termometry pokażą ok. 27-28 stopni Celsjusza.

Niespokojnie również w poniedziałek

W poniedziałek będą przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem i ulewnym deszczem. W czasie burz suma opadów do około 40 mm, zwłaszcza w pasie od Pomorza Wschodniego po Małopolskę. Temperatura maksymalna od 26 st. C na zachodzie do 31 st. C na wschodzie. W obszarach podgórskich i nad morzem od 24 st. C do 27 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zmieniających się. W czasie burz porywy wiatru do około 80 km/h.

Gdzie jest burza? Sprawdź aktualną mapę pogody

Gdzie pada?