Gwałtowne burze przeszły nad Polską. W związku z nawałnicami strażacy odnotowali 320 interwencji - najwięcej na terenie województwa śląskiego, opolskiego i małopolskiego.

Burze i ulewy przeszły przez Opolszczyznę, Śląsk i Małopolskę. Chmury powędrowały na północny wschód w kierunku województwa łódzkiego i świętokrzyskiego.

Na Gorącą Linię RMF FM dostajemy sygnały o potężnej ulewie w pasie od Olkusza, przez Wolbrom do Miechowa w Małopolsce. Doszło tam do lokalnych podtopień, a wichura łamała konary drzew. 

W sumie w regionie straż pożarna otrzymała już 40 zgłoszeń, a ciągle napływają nowe.

Około stu razy interweniowali dziś strażacy w Śląskiem w związku z ulewami i burzami.  Pompują wodę z domów, piwnic i dróg. Zalana została m.inn. łącznica dróg krajowych 44 i 81 w Mikołowie. 

To właśnie w powiecie mikołowskim, a także w powiatach raciborskim, rybnickim oraz w Katowicach strażacy mają najwięcej pracy. Kilka interwencji dotyczyło powalonych drzew.

Alerty IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przez burzami z gradem na południu kraju.

Alerty drugiego stopnia ostrzegające przed możliwymi w piątek burzami z gradem IMGW wydał dla powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego, pszczyńskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, bielskiego, żywieckiego, nowotarskiego, limanowskiego, tatrzańskiego, nowosądeckiego, gorlickiego, jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego, leskiego i bieszczadzkiego.

Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem wydano dla Dolnego i Górnego Śląska, Małopolski, Podkarpacia oraz woj. części woj. łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego.