​"Żywa Szopka przy Franciszkańskiej" co roku gromadzi rzesze mieszkańców Krakowa oraz turystów. Trudno o wydarzenie, które lepiej oddawałoby charakter świąt - jasełka, kolędowanie i ulubione, zwłaszcza przez najmłodszych, zwierzęta - doskonale wprowadzają w bożonarodzeniowy klimat. Krakowscy franciszkanie rozpoczęli już przygotowania.

Obchody rozpoczną się w Wigilię o godzinie 22:30, kiedy świąteczne życzenia złoży wszystkim metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski - patron honorowy wydarzenia. Następnie wspólne kolędowanie poprowadzi franciszkański zespół Fioretti, a o północy odbędzie się uroczysta Msza święta - Pasterka.

Pierwszy dzień Bożego Narodzenia w radosnej atmosferze

Dzień później plac przy ul. Franciszkańskiej zacznie się zapełniać o godzinie 14:00. W planie jasełka przygotowane przez uczniów szkoły im. św. Franciszka w Poskwitowie i koncerty scholki "Różyczki Pani Myślenickiej" oraz Kasi Rosołek z zespołem. Na koniec ponownie zagrają bracia klerycy z Fioretti. Przez cały ten czas na odwiedzających będą czekać także zwierzęta i święta rodzina.


Św. Franciszek autorem pierwszej szopki

Tradycja przygotowania bożonarodzeniowej szopki sięga aż 1223 roku, kiedy we włoskiej miejscowości Greccio św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę narodzin Chrystusa. Za zgodą papieża przygotował żłób, siano oraz sprowadził woła i osła. Zainspirowani tym wydarzeniem bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego w 1992 roku postanowili zorganizować pierwszą tego typu szopkę w Polsce. Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców i stała się nieodłączną tradycją świąt Bożego Narodzenia w stolicy Małopolski.