Na ulicach polskich miast w ciągu kilku miesięcy pojawią się żołnierze Obrony Terytorialnej. Do takich planów MON dotarł reporter RMF FM. Żołnierze formacji, która jest oczkiem w głowie Antoniego Macierewicza, mają uczyć się działania w terenie zurbanizowanym.

Na ulicach polskich miast w ciągu kilku miesięcy pojawią się żołnierze Obrony Terytorialnej. Do takich planów MON dotarł reporter RMF FM. Żołnierze formacji, która jest oczkiem w głowie Antoniego Macierewicza, mają uczyć się działania w terenie zurbanizowanym.
W 12. Brygadzie Zmechanizowanej Szczecin w październiku zeszłego roku odbyło się szkolenie wojskowe członków organizacji proobronnych /Marcin Bielecki /PAP

Szkolenia mają przede wszystkim dotyczyć działań ratowniczych, w tym przeciwdziałania klęskom żywiołowym - twierdzi rzecznik wojsk Obrony Terytorialnej. Ale przyznaje, że żołnierze będą także uczyć się ochrony i obrony najważniejszych obiektów w miastach.

W czasie ćwiczeń w mieście nie będzie wydawana ostra amunicja - obiecuje podpułkownik Marek Pietrzak - nie będzie też ewakuacji dzielnic ani okolic miejsc, gdzie będą prowadzone ćwiczenia. Nie wiadomo jeszcze, gdzie i kiedy będą się szkolić żołnierze OT. Taki harmonogram dopiero powstaje.

O możliwości pojawienia się formacji WOT na ulicach miast jako pierwszy mówił podczas specjalnej sesji Rady Miasta Przemyśla płk Arkadiusz Mikołajczyk, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Mieszkańcy polskich miast będą musieli przyzwyczaić się do sytuacji, że spotykają na ulicy żołnierzy z karabinem w dłoni - mówił przemyskim radnym wojskowy cytowany przez "Życie Podkarpackie".

Teraz z tych zapewnień szef Brygady Podkarpackiej będzie musiał się wytłumaczyć. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej nakazał (...) rozwinięcie tez, które poruszał podczas swojego wystąpienia, w zgodzie z misją i zadaniami Wojsk Obrony Terytorialnej tak, aby zapobiec ewentualnym nadinterpretacjom - twierdzi rzecznik WOT.

Żołnierze złożyli przysięgę na historyczny sztandar

W minioną niedzielę w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie odbyły się przysięgi, w sumie ok. 400 ochotników Obrony Terytorialnej. 

Żołnierze składali przysięgę na historyczny sztandar oddziału "Kmicica" z Brygady Łupaszki okręgu wileńskiego Armii Krajowej. 

Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane z początkiem roku.

Trzy pierwsze brygady OT sformowano w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim, a trzy kolejne - dwie w woj. mazowieckim i jedna w warmińsko-mazurskim, są obecnie formowane.

W roku 2018 rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodzie kraju. W kraju za kilka lat ma funkcjonować 17 brygad OT - po jednej w każdym województwie, a w woj. mazowieckim - dwie. Docelowo WOT mają liczyć 53 tys. żołnierzy.

(j.)