W ten weekend wystartował Wintercamp - jedno z flagowych wydarzeń o charakterze szkoleniowym organizowane przez Polish Outdoor Group.

Uczestnicy biwaku spędzają dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w zbudowanych podczas zajęć jamach śnieżnych. W trakcie szkoleń uczestnicy zdobędą m.in. podstawową wiedzę, która pomoże im się lepiej przygotować na własne wyprawy w góry, dowiedzą się jak odpowiednio dobrać sprzęt oraz odzież na warunki zimowe. Ratownicy GOPR przeprowadzą podstawowe kursy lawinowe, a instruktorzy PZA przeprowadzą szkolenia z awaryjnego biwakowania i poruszania się w zimowych warunkach górskich. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach.

Dzięki technicznemu wsparciu firm outdoorowych - członków POG, uczestnicy będą mieli także wyjątkową możliwość poznania w praktyce i to w warunkach zimowych, najnowszych rozwiązań i technologii outdoorowych.

Wintercamp stanowi dobry przykład konstruktywnej współpracy członków Stowarzyszenia, realizowanej skutecznie od kilku lat. W ramach dotychczasowych edycji przeszkolonych zostało już ponad 700 osób. Biwak przyciąga uwagę przedstawicieli mediów i dziennikarzy, dzięki czemu realnie przyczynia się do szerokiej promocji sportów outdorowych oraz bezpiecznego biwakowania i poruszania się zimą w górach.  

Startuje 9. edycja największego zimowego biwaku szkoleniowego w Polsce. Na zasypanym śniegiem polu namiotowym, z prawdopodobnie najpiękniejszym w Polsce widokiem na Tatry, zamieszka ponad 200 osób. W ramach specjalnej edycji Wintercamp Family całe rodziny przyjadą uczyć się bezpiecznego i aktywnego wypoczynku w górach. Cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem biwak Wintercamp na stałe wpisał się w harmonogram obowiązkowych zimowych wydarzeń dla pasjonatów gór. Do tej pory szkolenia na Turbaczu ukończyło ponad 1300 osób, ale chętnych na kolejne edycje nie brakuje. Bezpieczeństwo wyprawy to profesjonalne przygotowanie.

Szkolenia w zakresie zagrożenia lawinowego oraz umiejętności budowy awaryjnego biwaku i bezpiecznego obozowiska prowadzone są przez profesjonalistów: ratowników GOPR i członków Polskiego Związku Alpinizmu. Bloki szkoleń obejmują także kursy skitourowe, medyczne czy też testowanie nowoczesnego sprzętu outdoorwego. Będzie to także okazja, aby postawić pierwsze kroki we wspinaczce lodowej na specjalnie przygotowanej sztucznej ścianie. Ale to tylko część z gwarantowanych atrakcji. Wyjątkowa atmosfera, wymiana doświadczeń, grupa ludzi o wspólnej pasji, spotkania z prawdziwymi autorytetami podróżniczymi, konkursy, zawody i dobra zabawa to znaki rozpoznawcze Wintercampu.

Szczyt dla najlepszych i z najlepszymi

Tegoroczny Wintercamp jest wyjątkowy ze względu na trwającą w tym samym czasie Zimową Narodową Wyprawę na K2. Jej uczestnikami są również goście poprzednich edycji biwaku - Janusz Gołąb, Adam Bielecki, Krzysztof Wielicki i Dariusz Załuski. Organizatorzy zapowiadają bieżącą relację z wydarzeń w Karakorum. O klimacie Wintercampa świadczą w dużej mierze właśnie zaproszeni goście. Bezpośrednio związani ze sportami outdoorowymi, podróżami i wspinaczką. Byli wśród nich wspomniani uczestnicy Wyprawy Narodowej, ale także wielu mniej lub bardziej popularnych - za to zawsze ciekawych oraz inspirujących - podróżników i himalaistów m.in. Martyna Wojciechowska, Ryszard Pawłowski, Kinga Baranowska, Piotr Pustelnik, Peter Hamor, Adam Pustelnik, Wojciech Grzesiok, Jaś Mela czy Michał Król. 

Istotnym elementem biwaku jest praktyczne przygotowanie do zimowych wypraw. Elementy związane z wyposażeniem grają tu ogromne znaczenie. Dzięki technicznemu wsparciu firm outdoorowych - członków Polish Outdoor Group, uczestnicy będą mieli wyjątkową możliwość testowania w praktyce, w warunkach zimowych, najnowszych rozwiązań i technologii outdoorowych. Wzmacnianie więzi rodzinnych i nauka przez zabawę. Podczas Wintercamp Family dzieci poczują smak zimowego, aktywnego wypoczynku, ale i przedsmak wielkiej górskiej przygody. W atmosferze zabawy i pod okiem specjalistów, wezmą udział w ciekawych szkoleniach, m.in. z poruszania się zimą w górach, wspinaczki lodowej, podstaw ratownictwa czy też budowania igloo. Przede wszystkim jednak, spędzą 4 dni pełne gier i niespodzianek na świeżym powietrzu w sercu Gorczańskiego Parku Narodowego. 

Wintercamp Family to również atrakcyjny czas dla rodziców, na których czeka równoległy blok profesjonalnych szkoleń i niecodziennych zabaw integracyjnych. Po dniu pełnym wrażeń, wieczorami zaplanowano czas na rodzinnie słuchanie opowieści z pasjonujących dalekich wypraw. Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych uczestników, dla których nocleg w polowych warunkach zimą mógłby być niewskazany, organizator przewidział również nocleg w schronisku.
Podejmij wyzwanie!

Partnerami tegorocznej edycji są m.in. Dare2b, The North Face, Jack Wolfskin, Petzl, Ortovox, ISPO, Pajak, Adventure 24, Mitsubishi, WGL, VMG i wielu innych.
Do zobaczenia w lutym na szczycie Turbacza!

Schronisko pod TURBACZEM - GORCE
Wintercamp 15-18.02.2018
Turbacz - Gorce 1310 m n.p.m.

Materiały prasowe