Ponad 27 mln zł zebrano do godz. 22 w niedzielę podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Środki te - jak co roku - będą przeznaczone na sprzęt medyczny dla dzieci oraz - po raz drugi - dla seniorów.

W całej Polsce, a także za granicą, odbyły się setki imprez. Działało 1,8 tys. sztabów, w ramach których kwestowało 120 tys. wolontariuszy.

Według policji akcja WOŚP przebiegała spokojnie. Jak poinformowała policja do godz. 19 w kraju doszło do 32 incydentów dotyczących głównie kradzieży lub uszkodzenia puszek.

Oficjalnie Finał WOŚP pod hasłem "Na ratunek" rozpoczął się w niedzielę rano w studio telewizyjnym TVP w Warszawie. Po raz 22. zapraszamy wszystkich Polaków, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, aby zrobić coś niezwykłego, aby być ze sobą razem, aby pokazać coś, co nazywamy "made in Poland", o czym także mówimy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, tego dnia razem zbierać pieniądze, które później zamienimy na niezwykły sprzęt, który będzie służył dzieciom, ale także dorosłym - powiedział Jurek Owsiak.

O godz. 20 w całym kraju wystrzeliły "Światełka do nieba" - pokazy fajerwerków, które od kilku lat są stałym elementem imprez organizowanych w ramach Finału WOŚP. W Warszawie przed Pałacem Kultury i Nauki od godz. 13.30 trwa główny koncert 22. Finału WOŚP. Impreza trwała do godz. 22.

Jak kwestowano w poszczególnych miastach?

Z okazji 22. finału WOŚP na fasadzie Pałacu Prezydenckiego pojawiła się okolicznościowa iluminacja z serduszkiem Orkiestry. Kwestę wsparła Anna Komorowska, która podczas spaceru z psem w Parku Agrykola wrzuciła do puszki dwa banknoty i poprosiła o dwa serduszka WOŚP - dla siebie i męża.

Orkiestra zagrała także w Chorzowie na Śląsku, gdzie około 200 wolontariuszy uszyło z kilkudziesięciu fragmentów materiału olbrzymie serce, w którego centrum jest wielka biało-czerwona flaga. Serce ma powierzchnię ok. tysiąca metrów kwadratowych.

W Krakowie na Rynku Głównym u stóp pomnika Adama Mickiewicza stanęła blisko dwumetrowa, największa w Polsce skarbonka w kształcie serca. Z okazji finału WOŚP Mickiewicz został nietypowo "ubrany" - w pomarańczowe kapoki ratunkowe, bo podczas tegorocznego Finału WOŚP ma nawiązywać do tematyki morskiej.

W Szczecinie z okazji WOŚP odbył się bieg promujący zdrowy tryb życia, a jedną z atrakcji przekazanych na licytację jest występ z solistami opery oraz możliwość oświadczenia się podczas premierowego spektaklu "Napój Miłosny" 14 lutego.

W Łodzi za datek na rzecz Orkiestry można było zrobić sobie zdjęcia, które w ramach Galerii Uśmiechniętych Łodzian wypełniły wielkie multimedialne serce wyświetlone na telebimie.

Atrakcją kwesty w Białystoku były łaziki marsjańskie "Magma2" i "Hyperion". Zostały one skonstruowane przez studentów i naukowców Politechniki Białostockiej, a w minionych latach świetnie spisały się w zawodach University Rover Challenge na pustyni w USA.

W Lublinie wśród kilkuset wolontariuszy pojawił się robot "Franek". Miał półtora metra wysokości i poruszał się na kółkach. Trzymał puszkę WOŚP na datki i kiwając głową zachęcał głosem do wrzucania pieniędzy.

Z okazji finału na Rynku Staromiejskim w Toruniu stanął okręt flagowy WOŚP z pomnikiem Kopernika na pokładzie jako kapitanem. Zaplanowano także wielką ściskawę, czyli bicie rekordu w jak największej liczbie osób, które wejdą do narysowanego na płycie rynku orkiestrowego serduszka. Fizycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przygotowali również prezentację "Dobrometru" - urządzenia badającego osobisty "potencjał dobra".

W Opolu na Wyspie Bolko odsłonięto tabliczkę z nazwą wyremontowanego niedawno mostu, który zyskał imię Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Orkiestra zagrała nie tylko w Polsce

WOŚP wsparli żołnierze z polskiego kontyngentu w Afganistanie, którzy przeprowadzili kwestę w bazie Ghazni oraz w Bagram. Z okazji finału w polskiej bazie zorganizowano m.in. pokaz pierwszej pomocy, zawody CrossFit oraz występ amerykańskiego zespołu gospel.

Orkiestra zagrała w krajach Skandynawskich. Do zbiórki włączyła się Polonia ze Sztokholmu - w tamtejszym centrum konferencyjnym ABF zorganizowano koncert, a warszawski aktor Grzegorz Damięcki poprowadził akcję podarowanych przez sponsorów przedmiotów.

Koncert oraz licytacja przedmiotów z okazji WOŚP odbyła się też w stolicy Islandii, Reykjaviku. Do akcji włączyli się islandzcy artyści, a impreza promowana była po islandzku na oficjalnej stronie miasta.

W zeszłym roku podczas kwesty zebrano w sumie ponad 50,6 mln zł. Pierwszy Finał WOŚP miał miejsce w 1993 r., zbierano wtedy środki dla oddziału kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.