"Liveriada" to pierwszy w Polsce obóz zimowy dla dzieci po transplantacji wątroby i ich rodzin, który rusza już w poniedziałek, 29 lutego w Zakopanem. W wyjeździe weźmie udział ponad 80 osób. Dzieci, które na co dzień widzą się na szpitalnych korytarzach w Centrum Zdrowia Dziecka, będą przede wszystkim uczestniczyć w zajęciach sportowych, m.in. na stokach narciarskich i na basenie. Obóz jest także wsparciem dla rodziców, którzy wraz z lekarzami toczą codziennie walkę o życie i zdrowie swoich pociech. Czeka tam na nich wsparcie m.in. psychologów i dietetyków .

Piti jest zdolny, uroczy i po przeszczepie. Walcząc o jego życie (5 razy sepsa, 13 zapaleń dróg żółciowych, żylaki przełyku, marskość wątroby, niedożywienie, a potem przeszczep) dwukrotnie słyszeliśmy, abyśmy się z nim pożegnali - mówi mama Piotra.

Raz w roku dzieci po przeszczepach wątroby i ich rodzice, spotykają się w umówionym miejscu w Polsce, by poznać się w innej rzeczywistości niż szpitalna, porozmawiać z lekarzami, dietetykami i psychologami. Wszystko odbywa się w ramach inicjatywy "Liveriada", która, jak dodają organizatorzy, przynosi dzieciom "chwilę radości i rekompensatę utraconego dzieciństwa spędzonego w szpitalu".

W tym roku roku dzieci wraz z rodzicami spotykają się w Zakopanem na tygodniowym obozie zimowym. Dzieci, pod okiem trenerów, uczestniczą w zajęciach sportowych, a rodzice spotykają się m.in. ze specjalistami ds. transplantologii, dietetykami i psychologami. Przechodzą także cykl szkoleń, m.in. na temat propagowania idei transplantacji.

Inicjatywę wspiera fundacja "For Life", powołana do życia przez mamy dzieci po przeszczepach wątroby. Mówią o sobie, że są "mamami szpitalnymi, walczącymi, wylęknionymi, ale też pełnymi nadziei".

Pierwszy wyjazd w ramach "Liveriady" odbył się w sierpniu 2014 roku. Na jednym ze spotkań powstał projekt "Liveriada Activ", który mobilizuje rodziców dzieci po transplantacji wątroby, do aktywnego działania na rzecz transplantologii i propagowania idei zdrowego trybu życia.

(dp)