16-letnia Dunka została oskarżona o planowanie terrorystycznego ataku na dwie szkoły w Kopenhadze, w tym żydowską - poinformowała policja. Aresztowano również jej 24-letniego przyjaciela, który - według mediów - walczył kiedyś w Syrii.

16-letnia Dunka została oskarżona o planowanie terrorystycznego ataku na dwie szkoły w Kopenhadze, w tym żydowską - poinformowała  policja. Aresztowano również jej 24-letniego przyjaciela, który - według mediów - walczył kiedyś w Syrii.
Zdjęcie ilustracyjne / Utrecht Robin /PAP/EPA

Jak podała duńska stacji telewizja TV2 dziewczyna niedawno przeszła na islam. Aresztowano ją 13 stycznia, a jej przyjaciela dzień później. Obydwoje nie przyznają się do winy.

Jednak według prowadzącego sprawę prokuratora dziewczyna i młody mężczyzna kupili chemikalia do produkcji materiałów wybuchowych. Miały im one posłużyć do przeprowadzenia ataku w Kopenhadze.

Duński wywiad poinformował, że w związku z aresztowaniem 16-latki i 24-latka nie planuje się w kraju podwyższenia zagrożenia bezpieczeństwa.

W lutym 2015 roku wprowadzono w Danii "poważne" zagrożenie bezpieczeństwa po zamachach na kawiarnię i synagogę w Kopenhadze. Sprawca tych ataków, Duńczyk palestyńskiego pochodzenia, zabił dwie osoby, a pięć ranił.

(rs)