Brytyjskie organizacje biją na alarm – małżeństwa nawet 11-letnich muzułmanek są aranżowane przez Skype’a. Proceder ten – ich zdaniem – uprawiany jest na Wyspach Brytyjskich przez imamów. Dziewczynki wydawane są za dorosłych mężczyzn mieszkających w krajach dalekiej Azji, najczęściej w Pakistanie. Mężom często obiecywana jest wiza, która umożliwi im wjazd do Wielkiej Brytanii.

Dziewczynki wydawane są za mężczyzn mieszkających w krajach dalekiej Azji, najczęściej w Pakistanie /TELENEWS /PAP/EPA

Brytyjskie media opisują przypadek dziewczynki z Londynu, która poślubiła w ten sposób 25-letniego mężczyznę z Bangladeszu. Według organizacji Freedom, 11-latka nie zdawał sobie sprawy z tego, co się dzieje.

Kilka miesięcy później nawiązała kontakt z działaczami społecznymi po przeczytaniu broszurki, którą jej brat dostał w szkole. Ostrzegała ona dzieci przed tego typu praktykami. 

Brytyjskie służby socjalne interweniowały w chwili, gdy rodzina planowała wywieźć dziewczynkę do Bangladeszu, by zawarty w ten sposób związek mógł zostać skonsumowany. 

Według organizacji charytatywnych, małżeństwa zawierane za pośrednictwem Skype‘a nie należą do rzadkości.

Innym udokumentowanym przypadkiem był ślub 13-latki, która zmuszona była do zawarcia związku z 18-letnim Irańczykiem.

Ceremonie przeprowadzane są również telefoniczne i natychmiast usankcjonowane w ramach szariatu. Często dzieci nie zdają sobie sprawy, w czym uczestniczą. Ich rodziny informują je po fakcie, gdy małżeństwo jest już zawarte.

Organizacja Freedom dotarła także do 17-latka, któremu znaleziono w ten sposób żonę, po tym jak rodzina dowiedziała się, że nastolatek spotyka się z rdzenną Brytyjką.


(j.)