"Nasze zawody mają motywować młodych zawodników i pokazywać im atmosferę wielkich imprez jednocześnie dając nadzieję, że w przyszłości mogą być wielkimi mistrzami" – mówi mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak. W niedzielę w Szczecinie zakończyły się zorganizowane przez jej fundację dwudniowe zawody dla dzieci Otylia Swim Cup.

W imprezie udział wzięło ponad dziewięciuset młodych pływaków w wieku 8-13 lat zrzeszonych w klubach Polskiego Związku Pływackiego z całej Polski. Gościliśmy także zawodników z Ukrainy, którzy kolejny raz przyjeżdżają na Otylia Swim Cup, co oznacza, że musi im się podobać - dodała Jędrzejczak.

W trakcie zawodów padły dwa nieoficjalne rekordy Polski.  Nieoficjalne, ponieważ w tych grupach wiekowych nie ma rekordów Polski, ale są to najlepsze wyniki w historii. To daje jeszcze dodatkową nadzieję na przyszłość polskiego pływania - powiedziała Jędrzejczak. Najlepsze wyniki ustanowili 11-letnia Emilia Kot z Zielonej Góry na 50 metrów stylem klasycznym oraz Adam Zdybel z Gdyni na 200 metrów dowolnym.

Pływam od czterech lat i bardzo chciałabym być w przyszłością taką pływaczką, jak Otylia - mówiła Julia.

Jednym z gości Otylia Swim Cup był doskonały polski pływak Mateusz Sawrymowicz. Patrzę na te dzieciaki i przypominają mi się tamte czasy, gdy ja byłem młodym zawodnikiem, bo wtedy były największe emocje. Cieszę się, że są takie zawody w Polsce. Fajnie, że Otylia robi taką imprezę, że są sponsorzy, którzy to wspierają. Mistrzyni olimpijska jest najlepszą osobą do organizowania takich imprez - mówił Sawrymowicz.

Rywalizacja i zabawa

Otylia Swim Cup Winter Edition to ostatni projekt naszej fundacji w tym roku. Jestem bardzo dumna, ponieważ w Szczecinie startowało ponad 900 zawodników. Padały świetne wyniki - mówiła mistrzyni olimpijska z Aten.  Ten rok dla Fundacji Otylii Jędrzejczak już się zamyka. Teraz przychodzi czas na odpoczynek, na czas z rodziną. To będą pierwsze świadome święta mojej córki, jej pierwsza choinka ze wspólnymi bombkami. Nie mogę się tego doczekać - dodała.

Jedną z atrakcji dla młodych zawodników, poza oczywiście bogatymi pakietami startowymi przygotowanymi przez sponsora imprezy firmę Koral oraz partnerów Fundacji Otylii Jędrzejczak, m.in. Trefl, Jelly Bin Faktory i Renault, była wspólna dyskoteka z Otylią Jędrzejczak.

Gdy miałam osiem lat byłam w Niemczech na pierwszych w życiu zawodach zagranicznych. I tam wtedy była zorganizowana dyskoteka dla uczestników, co mi utkwiło w pamięci. To jest piękne, że rywalizacja odchodzi na dalszy plan, a zostaje przyjaźń - wspominała Jędrzejczak.


W trakcie dyskoteki uczestnicy Otylia Swim Cup odśpiewali mistrzyni pływania głośne "sto lat", bo Otylia Jędrzejczak za kilka dni obchodzić będzie urodziny. Jest mi bardzo miło, że dzieci pamiętają o moich urodzinach. Fajnie, że mnie szanują i chciały spędzić ze mną tę wolną chwilę. Mimo że były zmęczone po całym dniu zawodów, to pojawiły się na dyskotece - dodała mistrzyni pływania.

Kolejne projekty Fundacji Otylii Jędrzejczak odbędą się w przyszłym roku.  Mamy wielką motywację do kolejnego roku. Zapraszam wszystkich do uczestniczenia w naszych projektach. Będziemy organizować Mistrzynie w Szkołach, dwie edycje Otylia Swim Cup i edycję Otylia Swim Tour - powiedziała Jędrzejczak.

Otylia Swim Cup współfinansowany był przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.