​Skamieliny znalezione w górzystym terenie Kanady północno-zachodniej mogą sugerować, że Zwierzęta mogły pojawić się na Ziemi nawet 350 milionów lat wcześniej, niż do tej pory przypuszczano.

Znalezione skamieliny to prawdopodobnie prymitywne gąbki. Ich pozostałości odkryto w skałach sprzed 890 milionów lat w północno-zachodniej Kanadzie.

Badaczka z Laurentian University w Sudbury, która opisała je w swojej najnowszej publikacji, twierdzi, że ich istnienie, tak dawno, da się udowodnić. Odkrycie nie tylko zmusza naukowców do wprowadzenia zmian w szkolnych i uniwersyteckich podręcznikach, ale każe przemyśleć początki życia zupełnie na nowo.

Ziemia uformowała się ponad 4,5 miliarda lat temu. Pierwszymi formami życia były bakterio podobne jednokomórkowe organizmy morskie, które pojawiły się setki milionów lat później. Bardziej rozwinięte formy życia pojawiły się stosunkowo późno w historii.

Do tej pory za najstarsze zwierze znane historii uważany był prążkowany organizm Dickinsonia, odkryty 575 milionów lat temu.