Profesor Tim Spector z Wielkiej Brytanii uważa, że niewierność może być uwarunkowana genetycznie. Jego zdaniem geny nie są w tej sprawie decydującym czynnikiem, ale bez wątpienia mają wpływ na rozwój związków pozamałżeńskich.

Brytyjczyk zauważył pewną zależność, obserwując zachowanie bliźniaków jednojajowych. Takie osoby mają w swoich komórkach identyczną informację genetyczną, więc jeśli jeden z bliźniaków miał zdecydowaną tendencję do zdrady – jego brat lub siostra postępowali podobnie.

Bliźniaki dwujajowe zachowywały natomiast pełną indywidualność. Profesor Tim Spector jest zdania, że geny nie decydują samodzielnie o zdradzie – bardzo ważny jest również kontekst społeczny. Np. dziecko, które jest świadkiem zdrady jednego z rodziców, samo po osiągnięciu dorosłości może nie mieć skrupułów przed wykonaniem skoku w bok.

Swoją drogą, jeśli zdrada faktycznie uwarunkowana jest genetycznie, to geny muszą również decydować o naszej wierności. Miejmy nadzieję, że wiernych genów jest znacznie więcej.