Naukowcy z Korei Południowej przy pomocy techniki klonowania stworzyli kilkanaście linii komórek macierzystych, które mogą być wykorzystywane do leczenia dawców tych komórek.

Nie było wiadomo, czy jesteśmy w stanie otrzymać komórki macierzyste bez względu na to, z jaką chorobą mamy do czynienia. Sukces, który osiągnęliśmy, można nazwać "tsunami komórek macierzystych" - tłumaczył Woo Suk Hwang, kierujący badaniami.

Naukowcy liczą na to, że w przyszłości komórki macierzyste będzie można wykorzystać na przykład do naprawy dowolnych organów, leczenia cukrzycy czy choroby Parkinsona.

To jednak nie koniec odkryć, bowiem może dojść do przełomu umożliwiającego przeszczepianie człowiekowi zwierzęcych organów.

Grupa profesora Hwang WooSuka odkryła na razie sposób, w jaki można zapobiec odrzucaniu przeszczepów organów świni przez organizm małpy. Pierwsze próby takich zabiegów mają nastąpić jeszcze przed końcem tego roku.

Korzystając z techniki klonowania, wyhodowano już stado odpowiednio zmodyfikowanych genetycznie świń. Pierwsze próby naukowców skoncentrują się na komórkach trzustki. Tutaj Koreańczycy widzą największą szansę na odniesienie sukcesu, który mógłby dać nową nadzieję chorym na cukrzycę.