NASA odwołała zapowiadany na najbliższy piątek pierwszy w historii spacer kosmiczny w wyłącznie kobiecym gronie. Poszło o kombinezony. Problemem nie było jednak to, że panie nie chciały wystąpić w niemal identycznych strojach, tylko to, że właśnie takich identycznych, we właściwym rozmiarze, nie mają do dyspozycji. W związku z tym i piątkowy spacer, i kolejny odbędą się w mieszanych, damsko-męskich zespołach. Misja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na tym nie ucierpi, a problem może przyczynić się do przyspieszenia postulowanej coraz częściej wymiany zaprojektowanych jeszcze w latach 80. XX wieku kombinezonów na nowe.

Nick Hague i Anne McClain odbyli swój pierwszy spacer kosmiczny w miniony piątek, 22 marca 2019 roku. Podczas 6 godzin i 39 minut spędzonych w otwartej przestrzeni kosmicznej wymieniali litowo-jonowe akumulatory, gromadzące energię z baterii słonecznych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kolejny spacer kosmiczny, zaplanowany na najbliższy piątek, będzie poświęcony kontynuacji tej pracy. Pierwotnie miały wziąć w nim udział McClain i Christina Koch, ale NASA ogłosiła zmianę decyzji.

Po pierwszym spacerze McClain przekonała się, że górna część kombinezonu w rozmiarze średnim najbardziej jej pasuje. W najbliższy piątek dostępna będzie tylko jedna taka wersja, więc podczas swojego spaceru skorzysta z niej Christina Koch. W związku z tym towarzyszył jej będzie Nick Hague. Misja na tym nie ucierpi, co najwyżej opóźni się historyczne, pierwsze wyłącznie kobiece kosmiczne rendez-vous.

Po drugim wyjściu na zewnątrz Stacji podjęte zostaną decyzje na temat zadań, jakie będą mieli do wykonania uczestnicy trzeciego spaceru, zaplanowanego na poniedziałek 8 kwietnia. Tym razem obok McClain uczestniczył w nim będzie astronauta Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej David Saint-Jacques. Na razie przewiduje się, że ich zadaniem będzie instalacja kabli, które zapewnią zapasowe zasilanie ramieniu robotycznemu Canadarm2 i poprawią jakość bezprzewodowej łączności w otoczeniu ISS.

Piątkowy spacer będzie 215. w historii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Anne McClain stała się w minionym tygodniu trzynastą kobietą, która wykonała takie zadanie. Christina Koch będzie czternasta.


Opracowanie: