W Europie najłatwiej o pracę w Pradze, Kopenhadze i Dublinie, a najwięcej zadowolonych z życia w swoim mieście ma holenderskie Groningen i Kraków - wynika z opublikowanego w czwartek Eurobarometru.

Z sondażu przeprowadzonego wśród mieszkańców 75 miast europejskich, w tym czterech polskich (Kraków, Warszawa, Gdańsk i Białystok), w listopadzie 2006 roku wynika, że aż trzy czwarte ankietowanych jest zadowolonych z jakości życia w swoich miastach.

W rankingu przoduje Groningen i Kraków, gdzie liczba niezadowolonych jest bliska zeru. Najbardziej niepopularne wśród własnych mieszkańców są Ateny, Neapol, Stambuł i Bukareszt.

Wśród miast oferujących najlepsze możliwości zatrudnienia Eurobarometr wymienia Pragę, Kopenhagę i Dublin - ponad 70 proc. respondentów potwierdziło, że łatwo tam znaleźć pracę. Jednak aż w trzech na cztery miasta większość ankietowanych była odmiennego zdania. Znaczna większość stwierdziła, że w takich miastach jak Palermo, Neapol i Frankfurt nad Odrą trudno jest znaleźć pracę.

Wśród polskich miast biorących udział w ankiecie najlepiej wypadła pod tym względem Warszawa (20. na liście 75 miast). Mniej więcej tyle samo ankietowanych warszawiaków zgadza się z opinią, że łatwo znaleźć w stolicy pracę, co jej zaprzecza. Tymczasem około 80 proc. ankietowanych w Białymstoku narzeka na sytuację na rynku pracy w mieście.

Sondaż ten pokazuje, że ludzie są zasadniczo pozytywnie nastawieni do życia w mieście, ale podkreśla również ich obawy. Dla nas to wskazówki, w jaki sposób zaplanować kurs polityki na przyszłość - oświadczyła w komunikacie prasowym komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner.