Chcesz zachować w starszym wieku sprawność umysłu? Bądź aktywny, nie przestawaj kształcić nowych umiejętności - przekonują naukowcy z Uniwersytetu w Dallas. Wyniki ich badań, opublikowane przez czasopismo "Psychological Science" wskazują, że kluczowe znacznie ma to, by wciąż uczyć się czegoś nowego. Rozwiązywanie krzyżówek nie wystarczy.

Osoby starsze od dawna zachęca się, by pozostawały w jak najlepszej formie utrzymując umysł w aktywności. Najnowsze badania naukowców z Uniwersytetu Teksasu w Dallas pokazują jednak, że nie każda aktywność umysłowa jest równie pożyteczna. Czytanie książek, słuchanie muzyki klasycznej, rozwiązywanie krzyżówek, czy układanie pasjansa nie wystarczą, by - cytując klasyka - pozostać "ostrym, jak brzytwa". 

Amerykanie tłumaczą, że pozostając w "strefie komfortu" nie znajdziemy się w "strefie rozwoju". Inaczej mówiąc, nie utrzymamy się w pełnej sprawności, nie wystawiając swego umysłu na prawdziwe wyzwania, na przykład nauczenie się czegoś, o czym wcześniej, nie mieliśmy pojęcia.

W badaniach wzięło udział 221 ochotników w wieku od 60 do 90 lat, którzy uczestniczyli w specjalnie zaprojektowanych zajęciach przez trzy miesiące, po 15 godzin tygodniowo. Część badanych miała za zadanie uczyć się nowej umiejętności, na przykład cyfrowej fotografii, szycia charakterystycznych tkanin lub jednego i drugiego. Drugą grupę proszono o to, by w tym czasie słuchali muzyki klasycznej, rozwiązywali łamigłówki lub uczestniczyli w grupowych wyjazdach.

Badania, przeprowadzone po tych trzech miesiącach wykazały, że poprawa zdolności pamięciowych nastąpiła tylko u tych badanych, którzy w trakcie eksperymentu zdobywali zupełnie nowe umiejętności, wymagające wykorzystania tak zdolności poznawczych, pamięci krótkotrwałej, jak i długotrwałej. Wyraźnie widać, że po to, by zachować zdolności umysłu nie wystarczy go tylko używać, trzeba używać go... z głową.