Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornii w San Francisco ogłosili zbudowanie prototypowego modelu pierwszej, sztucznej nerki, którą bedzie można wszczepić pacjentowi tak, by w miarę komfortowo mógł czekać na przeszczep żywego organu. To szansa na uniezależnienie osób, cierpiacych na niewydolnośc nerek, od uciążliwych zabiegów dializowania. Testy kliniczne nowego aparatu mają się rozpocząć za 5 do 7 lat.

Nowe urządzenie, zaprojektowane i zbudowane przy udziale lekarzy, biologów i inżynierów z kilku amerykańskich ośrodków naukowych wykorzystuje nanotechnologię do budowy filtrów oczyszczających krew z toksycznych substancji. Wbudowany w aparat bioreaktor, zawierający kultury komórek kanalików nerkowych, pomaga z kolei wypełnić inne zadania nerki, w tym zapewnia odpowiednią gospodarkę wodną organizmu.

Na razie duży model, zbudowany na tej nowej zasadzie, potwierdził swoją przydatność u ciężko chorych pacjentów, teraz pora go zmniejszyć ze skali pokoju szpitalnego do rozmiarów, które umozliwią umieszczenie go w ciele pacjenta. Doświadczenia na zwierzętach pokazują, że to możliwe. Co najważniejsze, aparat wykorzystuje do pracy samo ciśnienie krwi pacjenta, nie potrzebuje żadnych pomp i dodatkowych źródeł energii. Opublikowane w tej sprawie doniesienia wskazują na to, że projekt wchodzi w bardzo obiecującą fazę badań. Oby udanych...