Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) opublikowało właśnie najnowsze zdjęcie efektownej gromady gwiazd NGC 2547, widocznej w południowym gwiazdozbiorze Żagla. Widać na nim grupę młodych, gorących gwiazd, intensywnie świecących na niebiesko. Zdjęcie wykonano za pomocą instrumentu Wide Field Imager na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w Obserwatorium ESO La Silla w Chile.

Wszechświat ma w przybliżeniu 13,8 miliarda lat. Nasza galaktyka, Droga Mleczna także ma swoje lata, niektóre z jej gwiazd pamiętają jeszcze czasy sprzed 13 miliardów lat. Takie gromady, jak NGC 2547 pokazują jednak, że wciąż jeszcze wiele tu się dzieje, niektóre obiekty ulegają zniszczeniu, tworzą się zupełnie nowe.

Mimo, że ich dokładny wiek jest niepewny, astronomowie szacują, że gwiazdy NGC 2547 mają od 20 do 35 milionów lat. To nie wydaje się mało, ale trzeba pamiętać, że nasze Słońce ma 4,6 miliarda lat i wciąż nie osiągnęło jeszcze nawet wieku średniego.

Większość gwiazd nie powstaje w izolacji, tworzą się raczej w gromadach liczących od kilkudziesięciu do kilku tysięcy obiektów. NGC 2547 zawiera wiele młodych, gorących gwiazd, które świecą na niebiesko, można w niej jednak także dostrzec żółte lub czerwone gwiazdy, które doszły już w swym rozwoju do stadium czerwonych olbrzymów.

Gromady otwarte, takie jak ta, żyją zwykle dość krótko, kilkaset milionów lat, potem zanikają, gdy tworzące je obiekty rozpraszają się w przestrzeni. Gromady są dla astronomów istotnym obiektem badań, ich gwiazdy powstają zwykle z tej samej materii, mniej więcej w tym samym czasie, co ułatwia badanie procesów ich ewolucji i wyznaczanie ich własności.

Gromada gwiazd NGC 2547, widoczna w południowym gwiazdozbiorze Żagla, znajduje się około 1500 lat świetlnych od Ziemi i jest na tyle jasna, że łatwo ją dostrzec przez lornetkę. Została odkryta w 1751 roku przez francuskiego astronoma Nicolasa-Louisa de Lacaille’a podczas astronomicznej wyprawy na Przylądek Dobrej Nadziei w Afryce Południowej.

Pomiędzy jasnymi gwiazdami na zdjęciu można dostrzec wiele innych obiektów, szczególnie, gdy fotografię powiększymy. Wiele z nich to słabsze lub bardziej odległe gwiazdy Drogi Mlecznej, ale niektóre to delikatnie rozmazane galaktyki, położone miliony lat świetlnych dalej.

Na podstawie informacji prasowej ESO.