Brytyjscy naukowcy rozpoczną w najbliższych dniach serię badań, które pomogą prześledzić rozwój ludzkiego umysłu. Wezmą w nich udział archeolodzy, antropolodzy i psycholodzy z dwóch renomowanych angielskich uniwersytetów w Liverpoolu i Southampton.

Dotychczasowe badania koncentrowały się – jak wyjaśnia kierownik projektu prof. Robin Dunbar – na wykopaliskach archeologicznych, studiowano kości naszych przodków i to, co wykonały ich ręce. Nasze badania - mówi - zajmą się ludzkim umysłem, który jest przecież motorem ewolucji.

Uczeni będą się starali dowiedzieć, kiedy człowiek zaczął posługiwać się mową, w jaki sposób powstała muzyka i dlaczego ludzie wierzą w Boga. Religia interesuje nas szczególnie - podkreśla prof. Dunbar – jesteśmy jedynym gatunkiem zwierząt, który odczuwa potrzebę wiary. A jednocześnie brak tolerancji dla innych wierzeń doprowadza do różnych konfliktów.

Prof. Robin Dunbar kieruje pracą 20 podzespołów. Po 7 latach z wyników ich badań powstanie szczegółowy obraz ewolucji ludzkiego umysłu. Problemem, który bardzo interesuje naukowców, są tzw. gapowicze ewolucyjni, czyli jednostki, które korzystają ze zdobyczy ewolucji, ale nie dają nic w zamian.

Zdaniem brytyjskich naukowców ostateczne wyniki badań pozwolą współczesnemu człowiekowi zrozumieć miejsce, w którym znalazł się na drodze ewolucji, i precyzyjniej zarysować cel, do którego zmierza.

11:35