Zdjęcia do filmu "Carte Blanche" - o nauczycielu, który w obawie przed utratą pracy ukrywa, że traci wzrok - rozpoczynają się w sobotę w Lublinie. Główną rolę w filmie zagra Andrzej Chyra.

Film jest realizowany w Lublinie w 95 procentach. Ta historia jest osadzona Lublinie, nie udajemy że to jest jakieś miasto. Ten Lublin pojawia się nawet w dialogach - powiedział  reżyser filmu Jacek Lusiński.

W sumie przewidziane jest 30 dni zdjęciowych. Kręcenie zdjęć ma się zakończyć w połowie maja.

Film opowiada historię nauczyciela jednej z tutejszych szkół, Kacpra, który traci wzrok. Praca z młodzieżą jest jego największą pasją. Początkowo załamany, postanawia jednak ukrywać przed światem postępującą ślepotę, aby zachować pracę i doprowadzić do matury swoich uczniów.

W głównej roli wystąpi Andrzej Chyra. Aktor powiedział, że scenariusz filmu "Carte Blanche" od razu był dla niego pociągający, a historia okazała się złożona i oryginalna. Ta postać jest dla mnie szansą zrobienia filmu, który jest optymistyczny, co nie jest typowe w opowiadaniu filmowym w Polce, że idziemy, generalnie, w stronę światła - powiedział Chyra.

W filmie zagrają także m.in. Urszula Grabowska, Arkadiusz Jakubik, Wojciech Pszoniak, Dorota Kolak. W roli uczniów wystąpią wybrani podczas castingów lubelscy licealiści.

Inspiracją dla filmu była autentyczna historia nauczyciela w jednym liceów w Lublinie, niewidomego obecnie Macieja Białka, o którym reżyser przeczytał w gazecie. Lusiński podkreślił, że "Carte Blanche" nie będzie filmem biograficznym ani filmem o człowieku niewidomym. Opowiadamy ten moment, kiedy naszemu bohaterowi świat zanika. Jesteśmy na początku procesu tracenia przez niego wzroku - zaznaczył.

Film wejdzie na ekrany kin jesienią 2014 r.

(j.)