"Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, który wygrał 37. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montrealu, dołącza w Gdyni do walki o Złote Lwy. W październiku oparta na faktach opowieść o niepełnosprawnym chłopcu trafi do kin w całej Polsce.

Film "Chce się żyć" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W rolę głównego bohatera wcielił się Dawid Ogrodnik. W filmie wystąpili również m.in. Dorota Kolak, Arkadiusz Jakubik, Anna Nehrebecka i Katarzyna Zawadzka. Warto zwrócić również uwagę na kreację Kamila Tkacza, jedenastoletniego aktora - amatora, który wcielił się w rolę głównego bohatera Mateusza, w okresie jego dzieciństwa. Kamil (który razem z bratem bliźniakiem Andrzejem zagrał główną rolę w filmie niemieckiego reżysera Pepe Danquarta "Biegnij chłopcze, biegnij") do roli Mateusza przygotowywał się m.in. ćwicząc z mimem Bartłomiejem Ostapczukiem.

Autorem scenariusza i reżyserem jest Maciej Pieprzyca. Zdjęcia zrealizował Paweł Dyllus. Autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki. Pokaz filmu na festiwalu w Montrealu był jego światową premierą. Polska premiera 11 września w Konkursie Głównym 38. Gdynia - Festiwal Filmowy. A na ekrany polskich kin "Chce się żyć" wejdzie 11 października 2013.