W sobotę 14 maja w teatrach w całym kraju rozpocznie się sprzedaż biletów w ramach akcji "Bilet za 400 groszy". Tydzień później, 21 maja, obchodzić będziemy II Dzień Teatru Publicznego. Do akcji przyłączyło się 90 scen w niemal 40 miejscowościach. Spektakle będzie można oglądać 21 maja.

W większości teatrów sprzedaż biletów w specjalnej cenie 400 groszy (4 zł) - która jest nawiązaniem do 400. rocznicy śmierci Williama Shakespeare’a - rozpocznie się w sobotę rano. Część teatrów dystrybucję zacznie nieco później, w godzinach popołudniowych.

TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY

Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie dwa bilety. Sprzedaż będzie prowadzona tylko w kasach teatrów. Zależało i zależy nam na tym, aby widzowie przypomnieli sobie, także symbolicznie, którędy wiedzie droga do teatru (...) Sprzedaż rozpocznie się w sobotę, która dla teatrów będzie intensywnym dniem pracy, ale wielu widzom da szansę na pojawienie przed kasą teatru - wyjaśnia Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, pomysłodawcy i koordynatora akcji.

Do akcji "Bilet za 400 groszy" przyłączyło się 90 teatrów publicznych z 39 polskich miast. 21 maja zagrają one 107 spektakli. Na teatralnych scenach pojawi się wiele inscenizacji dramatów shakespearowskich. Teatr Polski w Warszawie zagra "Króla Leara" w reżyserii Jacquesa Lassalle’a z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej. Widzowie obejrzą też kilka realizacji "Hamleta", między innymi w Krakowskim Teatrze Scenie STU, w Teatrze Współczesnym w Warszawie i Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Sztuka za grosze

W ramach II edycji akcji biletu za grosze zaprezentowane zostaną także spektakle, które cieszyły się w ostatnich sezonach bardzo dużą popularnością, przedstawienia głośno komentowane i doceniane w ważnych konkursach oraz na festiwalach (m.in. "Car Samozwaniec" w reżyserii Jacka Głomba / Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, czy "Korzeniec" w reżyserii Remigiusza Brzyka / Teatr Zagłębia w Sosnowcu) oraz cieszące się wielką popularnością wśród widzów (m.in. "Kotka na gorącym blaszanym dachu" w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza / Teatr Narodowy w Warszawie czy muzyczny "Billy Elliot" w reżyserii Michała Znanieckiego / Teatr Rozrywki w Chorzowie). Wielbiciele opery będą mogli wybierać wśród takich przedstawień jak "Madama Butterfly" Opery Śląskiej w Bytomiu, "Potępienie Fausta" Opery Novej w Bydgoszczy, "Eugeniusz Oniegin" Teatru Wielkiego w Poznaniu, "The Turn of The Screw (Dokręcanie śruby)" Opery na Zamku w Szczecinie.

"Bilet za 400 groszy" to także spektakle dla dzieci, na przykład: "Pchła Szachrajka" Teatru Polskiego w Bydgoszczy, "O królewnie Wełence" Zdrojowego Teatru Animacji w Jeleniej Górze, "Ronia, córka zbójnika" Teatru Pinokio w Łodzi, "Planeta Football" Teatru Guliwer w Warszawie czy "Władca skarpetek" Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.