Tylko przez kilka godzin, w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie, znowu będzie można oglądać "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci. Dzieło będzie można podziwiać w ramach warszawskiej Nocy Muzeów, od godziny 19 do 1 w nocy.

Placówka otrzymała zgodę właściciela obrazu - Fundacji Książąt Czartoryskich - na prezentację dzieła podczas Nocy Muzeów.

Aby można było obraz ponownie powiesić w sali Zamku Królewskiego do Warszawy specjalnie przyjechali konserwatorzy z Krakowa. Ponieważ nie jesteśmy właścicielami tego dzieła, jego przemieszczanie za każdym razem musi się odbywać w obecności przedstawiciela właściciela Fundacji Czartoryskich - tłumaczy Izabela Witkowska-Martynowicz z działu promocji Zamku Królewskiego w Warszawie.

Po zakończeniu wystawy obraz prawdopodobnie znowu trafi do sejfu. Wiemy, że pokaz obrazu ma się odbyć w określonych godzinach tylko podczas Nocy Muzeów - dodała Witkowska-Martynowicz.

Wystawa arcydzieł ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, w tym "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci, trwała na Zamku Królewskim w Warszawie od maja zeszłego roku do lutego tego roku. Po zakończeniu wystawy obraz został zabezpieczony na Zamku Królewskim w Warszawie; nie mógł być dalej eksponowany, ponieważ wygasła umowa użyczenia dzieła.

Od maja obraz będzie pokazywany za granicą - po ok. trzy miesiące na wystawach w Madrycie, Berlinie i Londynie. Po powrocie wiosną 2012 r. do Polski obraz będzie wystawiony w Muzeum Narodowym w Krakowie do czasu zakończenia remontu Pałacu Książąt Czartoryskich. Przez co najmniej 10 lat dzieło nie będzie wypożyczane.

"Dama z gronostajem" to jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zbiorach i jedyny obraz Leonarda da Vinci w Polsce.