Właśnie ukazała się książka "Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle". To historia życia jednego z najbardziej lubianych twórców na świecie, obejmująca także jego mężną walkę z chorobą Alzheimera. Powieści zmarłego w marcu Terry'ego Pratchetta, nadal wydawane są na całym świecie, do tej pory w trzydziestu siedmiu językach. Sprzedały się w nakładzie sześćdziesięciu pięciu milionów egzemplarzy.

"Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle" to książka, która pozwala z uwagą przyjrzeć się twórcy i jego dziełom. Obejmuje także ekranizacje oraz przewodnik dla kolekcjonerów. Pierwsza książka o Świecie Dysku, "Kolor magii", ukazała się w 1983 roku i od tego czasu cykl - z jego dziwacznymi bohaterami i ich straszliwymi przeciwnikami - zachwycał zarówno młodych, jak i starszych czytelników. W roku 2007 Pratchett ogłosił, że zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Odważnie zmierzył się z tą chorobą, swą determinacją dorównując postaciom swych porywających i zabawnych powieści. Znajdziemy tu również listę wszystkich dzieł Pratchetta na ekranie i na scenie, pełną bibliografię brytyjską oraz... notę o kotach, które pisarz uwielbiał.

Zaczynając pisać o Świecie Dysku, Pratchett chciał stworzyć niewinną parodię stylu powieści fantasy, z czasem jednak cykl stał się szeroko pojmowaną satyrą na współczesne życie przedstawioną z charakterystycznym dla pisarza poczuciem humoru. Akcja składających się na serię powieści rozgrywa się w różnych miejscach, m.in. w mieście molochu Ankh-Morpork, rządzonym żelazną ręką przez Patrycjusza, a ich karty zaludniają barwne postaci, w tym magowie, czarownice, elfy, wampiry i wilkołaki. Terry Pratchett napisał ponad 70 książek.

Pisarz z optymizmem podchodził do choroby i na swej stronie internetowej zapewniał miliony fanów, że schorzenie nie wydaje się stanowić bezpośredniego zagrożenia dla życia. Nadal pracował, a ostatnią książkę z liczącej ponad 40 tomów serii o "Świecie Dysku", który spoczywa na grzbietach czterech słoni, ukończył latem 2014 roku. Powieść, której angielski tytuł brzmi "The Shepherd's Crown", właśnie ukazała się w Wielkiej Brytanii. W australijskim Perth czytelnicy otrzymali dołączone do książki chusteczki, bo jak tłumaczą sprzedawcy na "to już naprawdę jest pożegnanie". Kontynuacji nie będzie.

Terry Pratchett zmarł 12 marca 2015 r. w wieku 66 lat. Na Twitterze pojawił się tego dnia wzruszający, krótki wpis "THE END"...

Naszym słuchaczom i internatom rozdaliśmy 30 sztuk książki "Terry Pratchett. Życie i praca z magią w tle". Osoby, do których trafi książka, powiadomimy mailowo.