Ekipa budowlana zajmująca się generalnym remontem sali widowiskowej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Odkryli oni niemal 70 blach drukarskich sprzed ponad 35 lat. Na blachach znajdowały się teksty Jacka Kaczmarskiego z tomiku "Wiersze i Piosenki".

Generalny remont sali koncertowo-widowiskowej Centrum Zdrowia Dziecka jest przeprowadzany po raz pierwszy od 40 lat. W konstrukcji dawnej sceny epika remontowa odkryła blachy drukarskie, zapełnione testami utworów barda "Solidarności".

Przez 35 lat, w scenicznej obudowie, ukrytych było niemal 70 matryc drukarskich z tomiku "Wiersze i Piosenki", który zawierał teksty Jacka Kaczmarskiego. Wśród nich również te najbardziej znane: "Mury" i "Obława". A także utwory inspirowane dziełami malarskimi: "Krzyk" Edvarda Muncha, "Pejzaż z szubienicą" Pietera Bruegla czy "Encore, jeszcze raz" Pawła Fiedotowa. Łącznie na odnalezionych tablicach znajduje się ponad 80 utworów artysty.

Odkrycie o wartości historycznej

"Wiersze i Piosenki" zmarłego w 2004 roku, cieszącego się dużym uznaniem wśród Polaków Jacka Kaczmarskiego, zostały wydane w 1983 roku przez polskie emigracyjne wydawnictwo Instytut Literacki w Paryżu.

Cytat

Nie wiemy dlaczego i w jaki sposób blachy znalazły się w sali widowiskowej Centrum Zdrowia Dziecka. Nie wiemy też, kto i kiedy je tu przyniósł. Nie mamy jednak wątpliwości, że znalezisko ma dużą historyczną wartość

- mówi Onetowi dr Marek Migdał, dyrektor Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Blachy drukarskie ukryte w obudowie sceny wskazują na to, że pracownicy CZD byli prawdopodobnie zaangażowani w działalność konspiracyjną, rozpowszechniając ważne dla Polaków treści.