"Tańczymy już tylko w Zaduszki" to zbiór reportaży z Ameryki Łacińskiej autorstwa Marii Hawranek i Szymona Opryszka. Zwykle tej rejon świata opisywany jest za pomocą trzech przymiotników - niebezpieczny, egzotyczny, biedny. Młodzi autorzy reportaży przekonują, że to rzeczywistość złożona i zaskakująca kulturową różnorodnością. Wymykająca się stereotypom.

"Z premedytacją zatrzymywaliśmy się w miejscach, które w ogóle nie kojarzą się z Ameryką Łacińską. U boliwijskich menonitów, którzy z wyboru obywają się bez prądu i innych zdobyczy cywilizacji. U Kolumbijczyków, którzy tłoczą się na najgęściej zaludnionej wyspie świata. U ostatniego lodziarza w Ekwadorze, którego ojciec wypowiedział wojnę lodówkom. U nielegalnych górników, którzy szukają nadziei w błotach tropikalnych lasów" - mówią autorzy.

"Tańczymy już tylko w Zaduszki" to mozaikowy portret innej, mniej znanej Ameryki, którą tworzą małe społeczności egzystujące na peryferiach świata. 

Tamtejsza codzienność jest szokująco odmienna od tej, którą znamy w świecie Zachodu. 

Barwne historie opisują inność odmienność, społeczną, cywilizacyjną i niespotykaną różnorodność kulturową Ameryki Południowej.

Posłuchaj rozmowy naszej dziennikarki Katarzyny Sobiechowskiej-Szuchy z autorami książki "Tańczymy już tylko w Zaduszki"

(j.)