Film Jana Komasy dostał nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie International Narrative Competition na Tribeca Film Festival w Stanach Zjednoczonych. "To dla nas wielkie szczęście" - mówi reżyser w rozmowie z dziennikarką RMF FM Katarzyną Sobiechowską-Szuchtą. W jury byli m.in. laureaci Oscarów: doskonały aktor William Hurt czy reżyser Danny Boyle. "Ci ludzie przyznali ‘Hejterowi’ jednogłośnie nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego. Na jednym z najważniejszych festiwali na świecie. (...) Dzięki temu nasz film - liczymy na to bardzo - dostanie drugą szansę. Na swoje życie po życiu" - mówi RMF FM Jan Komasa.

Obraz miał swoją kinową premierę w Polsce w marcu. Po kilku zaledwie dniach obecności filmu na ekranach zamknięto u nas kina i "Hejter" trafił wyłącznie na platformy internetowe.

Tymczasem, jak przypomina Polski Instytut Sztuki Filmowej, który wsparł promocję zagraniczną filmu, to pierwszy polski tytuł, któremu udało się znaleźć w prestiżowym konkursie Tribeca Film Festival, przeznaczonym dla filmów zagranicznych, i zarazem pierwszy, który go wygrał.

"Boże Ciało", "Sala samobójców. Hejter", czyli duet Komasa - Pacewicz w akcji

"Sala samobójców. Hejter" to kolejny, po nominowanym do Oscara "Bożym Ciele", film reżysera Jana Komasy i scenarzysty Mateusza Pacewicza. Wyprodukowany został niezależnie przez prywatnych inwestorów, Wojciecha Kabarowskiego i Jerzego Kapuścińskiego z Naima Film.

Tomek jest chłopakiem z prowincji, studentem prawa. Pomagają mu państwo Krasuccy, którzy jeździli do jego wsi na wakacje, a ich córka Gabi spędzała z Tomkiem czas w dzieciństwie. Fascynacja dziewczyną stanie się z czasem jego obsesją. Chłopak zostaje przyłapany na plagiacie i usunięty z uczelni. Nie informuje o tym swoich dobroczyńców, a kiedy oszustwo wychodzi na jaw, Tomek traci zaufanie i życzliwość całej rodziny. Planuje więc na niej zemstę. Dostaje pracę w agencji PR oraz dostęp do najnowszych technologii i tajemnic. Zaczyna inwigilować całą rodzinę Krasuckich, która włączyła się w kampanię polityczną kandydata na prezydenta stolicy Pawła Rudnickiego. Podsłuchuje, śledzi ich media społecznościowe, podszywa się. Tomek staje się piekielnie zręcznym manipulatorem i wściekłym internetowym hejterem.

Tribeca Film Festival został założony w 2002 roku przez Roberta De Niro, Jane Rosenthal i Craiga Hatkoffa po ataku na World Trade Center w celu przywrócenia witalności tej części Manhattanu. Odbywa się co roku w kwietniu w Nowym Jorku i przyciąga około 3 milionów ludzi. W tym roku, przez pandemię koronawirusa, odbyła się jego internetowa odsłona.

Opracowanie: