Działające od stu lat na olsztyńskiej starówce kino "Awangarda" kończy działalność. Właściciel kamienicy wypowiedział najemcom umowę. Kino od października ma się przenieść w nowe miejsce - będzie znacznie mniejsze, z zupełnie innym klimatem.

Kino "Awangarda" jest świetnie znane wszystkim, którzy odwiedzali olsztyńską Starówkę ponieważ od 1911 roku mieściło się w samym jej centrum, w kamienicy na rogu rynku. "Awangarda" prezentowała kino ambitne; tu pokazywano m.in. premierę "Stowarzyszenia umarłych poetów". Od kilku lat kino to jest w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, a od 2009 r. zostało przyjęte do sieci Europa Cinemas, która zrzesza najlepsze kina studyjne w Europie (w Polsce należy do niej tylko 20 kin). W tym kinie odbywały się też festiwale filmowe, pokazy filmów dokumentalnych, wyświetlano prace młodych lokalnych filmowców z Warmińskiej Inicjatywy Filmowej.

W ostatnich latach budynek, w którym dzierżawiliśmy pomieszczenia często zmieniał właścicieli i wiedzieliśmy o tym. Ostatni właściciel, firma spoza Olsztyna, niespodziewanie w marcu wypowiedział nam umowę najmu - powiedział współwłaściciel "Awangardy" Konrad Lenkiewicz, który od 1990 roku prowadzi kino. Dodał, że właściciel budynku przez pełnomocnika przekazał mu, że w budynku będzie prowadzony zupełnie inny rodzaj działalności i nie ma możliwości dalszego działania w nim "Awangardy".

Wypowiedzenie "Awangardzie" umowy najmu kamienicy na Starówce wywołało falę oburzenia w mieście. Kilka stowarzyszeń, m.in."Borussia", "Święta Warmia" i "Sadyba" zaczęły się starać, by wpisać to kino do rejestru zabytków, ponieważ filmy są w nim wyświetlane od 1911 roku. Niestety, było za późno - przyznaje Lenkiewicz, który, jak powiedział, nie ma właścicielowi za złe, że wypowiedział umowę, ale ma za złe to, że na odchodne podniósł czynsz czterokrotnie tak, że aby doprowadzić kino do końca okresu umowy trzeba było wziąć kredyt.

Do końca września można się żegnać z kinem

Oficjalnie "Awangarda" przestaje działać z końcem września. Lenkiewicz powiedział, że od poniedziałku zaczną się pokazy filmów, które w ostatnich latach cieszyły się największą popularnością, we środę będą grane Repliki XXX Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych, a w imieniu Stowarzyszenia Filmowców Polskich "Awangardę" pożegna związany z Olsztynem Janusz Kijowski, zaś w ostatnim dniu działalności kina zespół Fade Out zagra koncert. Od poniedziałku bilety na pożegnalne seanse będą kosztować tylko 10 zł. Tak naprawdę od miesiąca ludzie się już z naszym kinem żegnają, przychodzą ci, którzy byli u nas na pierwszej randce czy się w naszym kinie zaręczyli, rozmawiają, wspominają - powiedział Lenkiewicz.

W kinie "Awangarda" mieściła się też stylowa kawiarnia - ta dwa miesiące temu przeniosła się w inne miejsce na Starówce. Lenkiewicz planuje wznowienie działalności kina w jeszcze innym lokalu (przy jednej z księgarni w centrum miasta) od października. W nowym pomieszczeniu będzie tylko 60 miejsc. Repertuar się nie zmieni - zapowiada Lenkiewicz.

W ostatnich latach w Olsztynie działa oprócz "Awangardy" tylko kino sieciowe w galerii handlowej. Dwa inne małe kina "Polonia" i "Kopernik" zostały zamknięte - budynek pierwszego z nich przerobiono m.in. na bank i sklep, budynek drugiego zburzono.