"Powstanie. Za dzień, za dwa" to tytuł pierwszej części najnowszego albumu komiksowego rysownika Krzysztofa Gawronkiewicza i scenarzystki Marzeny Sowy. Album ukazał się pod koniec sierpnia we Francji, Belgii i Szwajcarii. Jutro odbędzie się oficjalna premiera polskiej wersji językowej.

Najnowszy komiks Marzeny Sowy, której autobiograficzna seria "Marzi" osiągnęła wielki międzynarodowy sukces, to jej powrót do opowiadania o burzliwej historii Polski. Tym razem tematem są tragiczne wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim. W "Powstaniu. Za dzień, za dwa", będącym pierwszym z planowanych dwóch tomów, poznajemy bohaterów opowieści tuż przed jego wybuchem.

Alicja jest zakochana w Edwardzie, a Krystyna wkrótce wychodzi za mąż. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że mieszkają w okupowanej Warszawie i w przyszłość nie mogą patrzeć ze spokojem. Jest rok 1944, rok temu upadło powstanie w getcie. Ludzie mówią, że wojna podobno ma się wkrótce skończyć, ale nikt nie wie tego na pewno. Pewne jest natomiast, że w ciągu kilku tygodni, najwyżej miesięcy, polska armia podziemna zostanie rozbita przez nazistów. Tymczasem na wschodnim brzegu Wisły już stoją czerwonoarmiści i przyglądają się sytuacji.

Historię wymyśloną przez Marzenę Sowę, narysował Krzysztof Gawronkiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich twórców komiksów, współautor głośnych komiksów "Achtung Zelig!", "Miasteczko Mikropolis", czy "Esencja". W swoich pracach łączy on zachwycające realistyczne obrazy z niepokojącymi fragmentami onirycznymi i ekspresjonistycznymi. Natomiast wykreowani przez niego bohaterowie to zawsze postacie o niezwykłej wiarygodności, pełne niuansów i emocji.   

Współautorami komiksu są Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Kultura Gniewu. Spotkanie z autorami odbędzie się 7 października o godzinie 18.00 w budynku Muzeum w Sali pod Liberatorem. Po spotkaniu rysownik i scenarzystka podpisywać będą albumy.