Jacenty Dędek to fotograf i dokumentalista, który patrzy na polską prowincję czułym okiem, ze zrozumieniem i z empatią. Efektem ponad sześciu lat podróży po Polsce, "po krainie odważnych ludzi", jest album "Portret prowincji pl", który właśnie się ukazał. Tekstami zdjęcia opatrzyła Katarzyna Dędek.

Autorzy tego projektu wybrali się w podróż przez Polskę, jak sami mówią, nieodkrytą i nieopowiedzianą. Ich opowieść o życiu małomiasteczkowym zapisana została na czarno-białych, analogowych zdjęciach i w krótkich tekstach literackich. Nasi bohaterowie wiedzieli, że to, co robimy, jest skoncentrowane na nich, że on są dla nas ważni - mówi w RMF FM Jacenty Dędek. Odkryliśmy świat, o istnieniu którego nie mieliśmy w ogóle pojęcia - dodaje artysta. To opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach.


Portretprowincji.pl to projekt dokumentalny poświęcony Polsce małomiasteczkowej. Prace nad zbieraniem materiałów trwały od stycznia 2011 do połowy 2017 roku. Katarzyna i Jacenty Dędek pracowali w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tysięcy mieszkańców.Odwiedzili kilkaset miast i wsi. Zdjęcia zostały wykonane z użyciem klasycznego aparatu wielkoformatowego 4×5".

Chcieliśmy zapytać mieszkańców miasteczek i wsi - co ich napędza i daje chęć do życia? Jak widzą swoje miejsce? Czy czują się szczęśliwi? Staraliśmy się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas. Ważne były tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają nas wszystkich - mówią Jacenty i Katarzyna Dędek.

Premierowa prezentacja projektu oraz albumu "Portret prowincji pl" odbędzie się 9 lipca o 19.00 w Big Book Cafe w Warszawie. Jacenty Dędek spotka się i porozmawia z czytelnikami.

Opracowanie: