Ponowne otwarcie galerii sztuki i muzeów od 1 lutego to nawjważniejsze wydarzenie kulturalne w Polsce w nadchodzącym tygodniu. Doskonale zapowiada się nowa wystawa sztuki w galerii Zachęta. A za Oceanem przygotowania do Złotych Globów. W połowie tygodnia poznamy nominowanych do nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.

Otwarcie muzeów i galerii sztuki

Od poniedziałku 1 lutego otwarte mogą być u nas muzea i galerie sztuki. Za każdym razem decyzję o otwarciu placówki podejmuje jej dyrektor.

Już wiadomo, że 1 lutego nastąpi wielkie otwarcie Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie. Od godziny 12.00 w poniedziałek będzie można zobaczyć spektakularną wystawę "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca". To prace blisko 100 wybitnych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Katarzyny Kozyry, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora czy Xawerego Dunikowskiego. Wystawa wypełni siedem sal wystawowych oraz hol, klatkę schodową i ściany zewnętrzne galerii. Już w holu głównym galerii widzowie napotkają pierwszą z prac zgromadzonych na wystawie: słynne "Kobiety brzemienne" Xawerego Dunikowskiego. Wstęp do Zachęty 1 lutego będzie bezpłatny.

Muzeum Auschwitz otwiera się dla zwiedzających w poniedziałek 1 lutego. Dzień później otwarty będzie Gmach Główny Muzeum Narodowego w Warszawie. Na zwiedzających czeka m.in. nowa Galeria Sztuki Starożytnej oraz wystawa czasowa "Polska. Siła obrazu", wyjątkowo przedłużona do 7 lutego 2021. Przez pierwszy tydzień, do niedzieli 7 lutego włącznie, wstęp na wszystkie wystawy czasowe i do galerii stałych MNW jest bezpłatny.

Od 2 lutego czynna będzie wystawa "Milk Me Sugar". To propozycja białostockiej Galerii Arsenał.

 #Widzimysięwewtorek - takim hasztagiem o swoim otwarciu 2 lutego poinformowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Placówka przypomina, że wtorek jest dniem bezpłatnego wstępu do galerii stałych. Również od 2 lutego czynny będzie Zamek Królewski w Warszawie.

Muzea i galerie sztuki od 1 lutego będą mogły rozpocząć funkcjonowanie w ścisłym rygorze sanitarnym uwzględniającym 1 osobę na 15 m2. W komunikacie resortu kultury podkreślono, że "decyzja o otwarciu - w rygorze sanitarnym - muzeów i galerii sztuki została oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum. (...) Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych, tak w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak również ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych".

Nominacje do Złotych Globów

Nominacje do Złotych Globów mamy poznać w środę 3 lutego. Zostaną ogłoszone w kategoriach filmowych i telewizyjnych. 

78. Gala w The Beverly Hilton w Beverly Hills ma odbyć się 28 lutego 2021. Gospodyniami ceremonii będą aktorki Tina Fey i Amy Poehler, które już w przeszłości prowadziły galę rozdania nagród Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. 

Jak ogłosili organizatorzy, honorowy Złoty Glob trafi w tym roku do aktorki i aktywistki Jane Fondy. Cecil B. DeMille Award to nagroda przyznawana przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej za "wybitny wkład w rozwój kultury i rozrywki".

Opracowanie: