W Rydze 10 kwietnia odbędzie się wernisaż wystawy "W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz". Wystawę ponad 100 prac Zdzisława Beksińskiego będzie można od 13 kwietnia oglądać w Warszawie. Katowice to najbliższy przystanek na trasie koncertowej Grzegorza Turnaua.

Wystawa prac Abakanowicz w Rydze

Wystawę "W przestrzeni Magdaleny Abakanowicz" przygotowało łotewskie Muzeum Narodowe w Rydze oraz Muzeum Sztuk Dekoracyjnych i Designu we współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wernisaż w Rydze 10 kwietnia, a widzowie będą mogli oglądać wystawę do 30 czerwca 2019.

Zmarła w 2017 roku Magdalena Abakanowicz była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek. Zajmowała się tkaniną i rzeźbą, które w jej ujęciu znacznie przekraczały konwencjonalne ramy dyscypliny.


Wystawa w Rydze pokaże jej wielowątkową twórczość. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie piętnaście dzieł: abakanów, rzeźb i rzeźbiarskich serii wypożyczonych z różnych polskich kolekcji: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Galerii Starmach w Krakowie, Galerii Studio w Warszawie oraz pracowni artystki.


Wystawa Beksińskiego w Warszawie


Wystawę ponad 100 prac Zdzisława Beksińskiego, w tym fotografii, fotomontaży i grafik komputerowych, będzie można oglądać od 13 kwietnia w warszawskim Centrum Praskim Koneser. Ekspozycja zorganizowana z okazji 90. rocznicy urodzin artysty potrwa do 2 czerwca 2019 r.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Historyczne w Sanoku, które udostępniło - nieprezentowaną dotąd - fotograficzną kronikę rodziny Beksińskich od wczesnych lat 50. do końca lat 90.

Wystawie towarzyszyć będą m.in. pokazy obrazów w 3D oraz pokazy wirtualnej rzeczywistości, za pomocą specjalnych okularów widz będzie mógł "wejść" do środka obrazów artysty. Organizatorzy chcą w ten sposób przypomnieć, że znany przede wszystkim z twórczości malarskiej artysta zaczynał od fotografii, a po 1997 roku eksperymentował z fotomontażem i grafiką komputerową. 


"Bedford Tour" Turnaua

W sobotę 13 kwietnia w Katowicach, w siedzibie NOSPR, wystąpi Grzegorz Turnau. To kolejny przystanek na jego "Bedford Tour".

Nowy album "Bedford School" to podróż artysty do czasów, gdy w angielskiej szkole uczył się grać w rugby, a w wolnych chwilach odtwarzał ze słuchu ulubione piosenki Lennona i McCartney’a. Jest to pierwszy w muzycznej drodze artysty projekt anglojęzyczny, z udziałem muzyków zespołu Shannon. W programie koncertów są utwory z repertuaru m.in. Billy Joela, Stinga, Queen i The Beatles. Nie zabraknie też znanych piosenek z dotychczasowych płyt Grzegorza Turnaua.