Koncerty online w rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego. Finał 25. Wielkanocnego Festiwalu Beethovena. Wirtualne spotkanie z wybitną aktorką Mają Komorowską. Przedstawiamy wybrane propozycje kulturalne na najbliższy tydzień.

Rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego

W poniedziałek 29 marca przypada pierwsza rocznica śmierci Krzysztofa Pendereckiego. W archikatedrze warszawskiej tego dnia odprawione zostanie nabożeństwo, a podczas koncertu w Filharmonii Narodowej zabrzmią utwory kompozytora. To będzie koncert oratoryjny w ramach 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. 

W Europejskim Centrum Muzyki, które kompozytor stworzył w swoich ukochanych Lusławicach, 29 marca Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka wykona m.in. Stabat Mater z "Pasji według św. Łukasza". Doskonały aktor Jerzy Trela będzie narratorem tego koncertu. Transmisja dostępna będzie za pośrednictwem kanału YouTube Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Finał Festiwalu Beethovena

W Wielki Piątek, 2 kwietnia, w sali koncertowej warszawskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się finał 25. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę poprowadzi Andrzej Boreyko, chórem dyrygować będzie Bartosz Michałowski.

W programie koncertu znajdą się utwory Krzysztofa Pendereckiego (Sinfonietta nr. 3), Maurice Ravela ("Nagrobek Couperina") oraz Gija Kanczeli "Libera me" i to będzie  prawykonanie europejskie tego utworu. Wszystkie koncerty w ramach festiwalu transmitowane na żywo m.in na platformie YouTube, dzięki czemu można uczestniczyć w wydarzeniach festiwalowych na całym świecie.

Spotkanie z Mają Komorowską

W ramach cyklu "Mój Dramatyczny" 29 marca odbędzie się spotkanie z wybitną aktorką Mają Komorowską. Jak przypomina stołeczny teatr - od 25 lat podziwiamy jej rolę Winnie w "Szczęśliwych dniach" Becketta w reżyserii Antoniego Libery. Była pamiętną Marią w "Wymazywaniu" Bernharda w inscenizacji Krystiana Lupy. Zagrała również w innych spektaklach tego reżysera w Teatrze Dramatycznym "Niedokończonym utworze na aktora" i "Na szczytach panuje cisza". O tych doświadczeniach, a także o ludziach, z którymi pracowała, opowie w rozmowie z Wojciechem Majcherkiem.

Emisja tego spotkania odbędzie się 29 marca o godz. 19.00 na kanale YouTube Teatru Dramatycznego.


Opracowanie: