Nagrodzony na ostatnim festiwalu w Cannes "Młody Ahmed" w kinach. I "Joanna d'Arc na stosie" w Operze Krakowskiej. To dwie oczekiwane premiery najbliższego tygodnia

NAGRODZONY W CANNES "MŁODY AHMED" W KINACH

"Młody Ahmed" to najnowszy film jednych z najważniejszych autorów kina europejskiego  Jeana-Pierre’a i Luca Dardenne’ów. Zdobył m.in. nagrodę główną za reżyserię na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. Tytułowy bohater  to zdolny, błyskotliwy belgijski 13-latek. Podczas gdy jego rówieśnicy spędzają czas na beztroskich zabawach, Ahmed wolne chwile przeznacza na studiowanie Koranu, gorliwe modły i rozmowy z lokalnym imamem. Mężczyzna umiejętnie podsyca niepokojąco rosnącą w chłopcu fascynację dżihadem.

Na skutek niebezpiecznego incydentu, w którego samym środku znalazł się Ahmed, trafia on do podmiejskiego ośrodka resocjalizacyjnego. Tam, pod opieką specjalistów, powinien wrócić na właściwe tory. Pomóc w tym ma nie tylko zróżnicowany program reedukacyjny, ale i niespodziewana przyjaźń, jaka zawiązuje się pomiędzy Ahmedem a córką właścicieli gospodarstwa.

"JOANNA D'ARC NA STOSIE" W OPERZE KRAKOWSKIEJ

Zespół Opery Krakowskiej pracuje nad wystawieniem najsłynniejszego dzieła teatralnego szwajcarskiego kompozytora Arthura Honeggera, które łączy żywioł operowy oraz dramatyczny.

Na jednej scenie wystąpią śpiewacy oraz aktorzy teatralni. Kierownikiem muzycznym przedsięwzięcia jest Tomasz Tokarczyk, a reżyserii podjęła się , po raz pierwszy w operze, Monika Strzępka. Premiera już 6 grudnia.

Pracowałam z różnymi kompozytorami, w różnych gatunkach. Muzyka ma wielką moc "wspólnototwórczą", zwłaszcza wykonywana na żywo. Operę reżyseruję po raz pierwszy - przyznaje Monika Strzępka, autorka wielu scenicznych hitów, które stały się ważnym głosem w społecznej dyskusji. Utwór sięga do postaci Joanny d'Arc, bohaterki narodowej Francji, jej procesu i przygotowań do spalenia na stosie. W Operze Krakowskiej dwie główne role mówione kreują aktorzy Marianna Linde oraz Krzysztof Zawadzki związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie.

W rolach śpiewanych usłyszymy m.in. solistów krakowskiej sceny. Wystąpią: Katarzyna Oleś-Blacha, Agnieszka Kuk (Matka Boska), Iwona Socha, Paula Maciołek (Małgorzata) oraz inni zaproszeni do współpracy artyści.

Opracowanie: