Narodowe czytanie to zainicjowana w 2012 roku ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. W poprzednich edycjach czytano dzieła Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry, w tym roku będzie to "Trylogia" Henryka Sienkiewicza.

W ubiegłym roku wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry odbyło się w ponad 700 miejscowościach w całej Polsce. W tym roku spotkamy się podczas wspólnej lektury "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

Publiczne czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza odbędzie się w całej Polsce 6 września 2014 roku. W Warszawie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskim z udziałem inicjatora projektu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Znani polscy aktorzy przeczytają "Potop" - jedną z najsłynniejszych polskich powieści, której pierwsze odcinki pojawiły się w prasie 130 lat temu. 

Gospodarzem warszawskiej odsłony Narodowego Czytania będzie Bronisław Maj, poeta, eseista, tłumacz, wykładowca uniwersytecki, autor adaptacji "Potopu". On też - w przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami - przedstawi ciekawe informacje na temat powieści.

Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka, którą specjalnie na tę okazję przygotują kompozytorzy młodego pokolenia: Bartosz Chajdecki - twórca muzyki filmowej, autor muzyki do serialu "Czas honoru", Marcin Masecki - jeden z najbardziej twórczych pianistów jazzowych i klasycznych, Jacek Hałas - śpiewak, tancerz, aktor, kompozytor, Pink Freud - zespół wykonujący jazz wzbogacony o różne style muzyczne, The Dumplings - duet prezentujący muzykę elektroniczną. [TUTAJ ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY] 

Każdy, kto przyjdzie do Ogrodu Saskiego z własną "Trylogią", otrzyma na swym egzemplarzu pamiątkowy stempel (nieopodal sceny stanie specjalny namiot, w którym pracownicy KPRP będą stemplować książki). Okolicznościowe pieczęcie są również wysyłane do wszystkich uczestników akcji w całym kraju. 

W Narodowym czytaniu "Trylogii" może wziąć udział każdy z Was. Gdzie?

Wykaz miejscowości wraz z adresami placówek znajdziecie TUTAJ.


Wystawa najcenniejszych zbiorów Biblioteki Śląskiej związanych z "Trylogią"

Wydanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza z 1886 roku oraz ok. 50 pocztówek z przełomu XIX i XX wieku z portretami bohaterów powieści będzie można od soboty oglądać na wystawie w Bibliotece Śląskiej. Na przełomie XIX i XX wieku "Trylogia" była jedną z najczęściej wydawanych powieści. Książnica ma wiele jej wydań z końca XIX wieku. Najstarszy egzemplarz "Trylogii" pochodzi z 1886 roku, są też książki z czasów II wojny światowej, w tym m.in. drukowane w Londynie.

Na ekspozycji będzie można też zobaczyć ok. 50 pocztówek, które przedstawiają bohaterów "Trylogii", w tym m.in. Zagłobę, Wołodyjowskiego, Oleńkę, Skrzetuskiego. W zbiorach Biblioteki Śląskiej znajduje się również kilkanaście artystycznych kart korespondencyjnych (pocztówek) przedstawiających sceny z "Ogniem i mieczem" według obrazów Juliusza Kossaka.

Wystawa będzie prezentowana do końca września.