Narodowe czytanie to zainicjowana w 2012 roku ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. W poprzednich edycjach czytano dzieła Adama Mickiewicza i Aleksandra Fredry, w tym roku będzie to "Trylogia" Henryka Sienkiewicza.

W ubiegłym roku wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry odbyło się w ponad 700 miejscowościach w całej Polsce. W tym roku spotkamy się podczas wspólnej lektury "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

Publiczne czytanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza odbędzie się w całej Polsce 6 września 2014 roku. W Warszawie rozpocznie się o godzinie 12.00 w Ogrodzie Saskim z udziałem inicjatora projektu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Znani polscy aktorzy przeczytają "Potop" - jedną z najsłynniejszych polskich powieści, której pierwsze odcinki pojawiły się w prasie 130 lat temu. 

Maj: „Potop” to powieść dla małych chłopców. Potem się do niej wraca

"Potop" Henryka Sienkiewicza będzie w sobotę czytać cała Polska. Narodowe Czytanie już po raz trzeci skupi miłośników polskiej literatury. "Potop" usłyszeć będzie można w kilkuset miastach. W Warszawie odczytanych zostanie 12 części powieści. Jej adaptacji podjął się znany... czytaj więcej

Gospodarzem warszawskiej odsłony Narodowego Czytania będzie Bronisław Maj, poeta, eseista, tłumacz, wykładowca uniwersytecki, autor adaptacji "Potopu". On też - w przerwach pomiędzy poszczególnymi częściami - przedstawi ciekawe informacje na temat powieści.

Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka, którą specjalnie na tę okazję przygotują kompozytorzy młodego pokolenia: Bartosz Chajdecki - twórca muzyki filmowej, autor muzyki do serialu "Czas honoru", Marcin Masecki - jeden z najbardziej twórczych pianistów jazzowych i klasycznych, Jacek Hałas - śpiewak, tancerz, aktor, kompozytor, Pink Freud - zespół wykonujący jazz wzbogacony o różne style muzyczne, The Dumplings - duet prezentujący muzykę elektroniczną. [TUTAJ ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY] 

Każdy, kto przyjdzie do Ogrodu Saskiego z własną "Trylogią", otrzyma na swym egzemplarzu pamiątkowy stempel (nieopodal sceny stanie specjalny namiot, w którym pracownicy KPRP będą stemplować książki). Okolicznościowe pieczęcie są również wysyłane do wszystkich uczestników akcji w całym kraju. 

To już trzecia edycja ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. W tym roku, 6 września, będziemy czytać "Trylogię" Henryka Sienkiewicza. Celem akcji Narodowe Czytanie jest propagowanie kultury narodowej i zachęcenie Polaków do częstszego sięgania... czytaj więcej

W Narodowym czytaniu "Trylogii" może wziąć udział każdy z Was. Gdzie?

Wykaz miejscowości wraz z adresami placówek znajdziecie TUTAJ.


Wystawa najcenniejszych zbiorów Biblioteki Śląskiej związanych z "Trylogią"

Wydanie "Trylogii" Henryka Sienkiewicza z 1886 roku oraz ok. 50 pocztówek z przełomu XIX i XX wieku z portretami bohaterów powieści będzie można od soboty oglądać na wystawie w Bibliotece Śląskiej. Na przełomie XIX i XX wieku "Trylogia" była jedną z najczęściej wydawanych powieści. Książnica ma wiele jej wydań z końca XIX wieku. Najstarszy egzemplarz "Trylogii" pochodzi z 1886 roku, są też książki z czasów II wojny światowej, w tym m.in. drukowane w Londynie.

Na ekspozycji będzie można też zobaczyć ok. 50 pocztówek, które przedstawiają bohaterów "Trylogii", w tym m.in. Zagłobę, Wołodyjowskiego, Oleńkę, Skrzetuskiego. W zbiorach Biblioteki Śląskiej znajduje się również kilkanaście artystycznych kart korespondencyjnych (pocztówek) przedstawiających sceny z "Ogniem i mieczem" według obrazów Juliusza Kossaka.

Wystawa będzie prezentowana do końca września.