Dziś mija 35 lat od dnia, gdy do kin trafił "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego. Pierwowzorem głównego bohatera filmu, w którego wcielił się Jerzy Stuhr był pracownik cukrowni, filmowiec amator Franciszek Dzida. To na jego wspomnieniach został oparty scenariusz głośnego obrazu Kieślowskiego.

W latach 70. w Polsce istniało blisko sto Amatorskich Klubów Filmowych. Reżyser Krzysztof Kieślowski zetknął się z ich działalnością jeszcze przed egzaminami do szkoły filmowej. Chętnie bywał na organizowanych przez kluby imprezach - jako juror albo widz.

W 1977 roku na przeglądzie filmów amatorskich w Krakowie Kieślowskiemu spodobał się obraz "Nietutejsza" Franciszka Dzidy - pracownika cukrowni w Chybiu, twórcy AKF "Klaps". Dzida w wywiadzie zamieszczonym na portalu gazetacodzienna.pl wspominał: "Zaprosiłem go do Chybia. Przyjechał raz, drugi... Był zafascynowany cukrownią i jej pracownikami, których połączyła wspólna pasja - film. Kieślowski poprosił mnie, żebym to wszystko opisał w formie pamiętnika".

Wspomnienia pracownika cukrowni stały się kanwą scenariusza "Amatora", a filmowiec z Chybia pierwowzorem głównego bohatera.

Rola napisana specjalnie dla Stuhra

Fabuła "Amatora" koncentruje się na Filipie Moszu, zaopatrzeniowcu w prowincjonalnej fabryce. Bohater kupuje amatorską kamerę, aby uwieczniać nowo narodzoną córkę. Gdy władze firmy dowiadują się o zakupie - proponują Moszowi nakręcenie filmu o jubileuszu fabryki. Obraz zdobywa wyróżnienie na festiwalu filmów amatorskich, a w bohaterze budzi się pasja filmowca.

Krzysztof Kieślowski pisał scenariusz z myślą, iż główną rolę zagra Jerzy Stuhr. Panowie współpracowali już razem przy filmie "Spokój" z 1976 roku. W międzyczasie aktor zagrał w obrazie Feliksa Falka "Wodzirej", którego bohater - Lutek Danielak był dalece różny od głównej postaci w "Amatorze".

Słynnemu reżyserowi zależało na autentyzmie obrazu. Oprócz zawodowych aktorów przed kamerą znalazło się wielu amatorów i ludzi ze świata filmu m.in. dziennikarz telewizyjny Andrzej Jurga, reżyser i ówczesny prezes ogólnopolskiej Rady Dyskusyjnych Klubów Filmowych Krzysztof Zanussi, czy Tadeusz Sobolewski - wówczas krytyk "Filmu".

Kamera na siebie

Po zakończeniu zdjęć - niezadowolony z pierwotnego zakończenia - Krzysztof Kieślowski zdecydował się na dodanie jeszcze jednej sceny. Nakręciliśmy jedną z najważniejszych i najpiękniejszych scen w powojennej polskiej kinematografii. Powoli odwracałem na siebie kamerę, naciskałem wyłącznik i w tak wycelowany w siebie obiektyw zaczynałem opowiadać jeszcze raz swoje życie - wspominał Jerzy Stuhr w książce "O Kieślowskim: refleksje, wspomnienia, opinie".

Zanim film trafił do szerokiej publiczności, został pokazany na przeglądach filmowych. W sierpniu film został wysłany na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie. Przed ogłoszeniem wyników, podszedł do nas ówczesny szef naszej kinematografii i powiedział, że film Kieślowskiego dostanie nagrodę ponieważ jak zdradził mu radziecki juror, jest to dobra... socjalistyczna komedia obyczajowa - wspominała dziennikarka Maria Malatyńska.

"Amatorowi" w Moskwie przyznano główną nagrodę festiwalu: Złoty Medal oraz nagrodę krytyków FIPRESCI. We wrześniu film Kieślowskiego zdobył Grand Prix "Złote Lwy" na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku. Nagroda za najlepszą kreację aktorską powędrowała do Jerzego Stuhra. Specjalny przedpremierowy pokaz "Amatora" odbył się 29 września 1979 roku w Chybiu. Film na ekrany kin trafił 16 listopada. Głosy krytyki były podzielone: niektórzy recenzenci porównywali "Amatora" z klasykami kina, inni twierdzili, iż jest to "nobilitacja przeciętności". Adam Horoszczak na łamach miesięcznika "Kino" oceniał: Charakter Filipa, jego mentalność, emocjonalizm i język wydaje się być generatorem przeźroczystego, prozatorskiego stylu "Amatora", co nie wyklucza oczywiście ani wieloznacznego sensu całej struktury, ani swoistej poezji odnalezionej w "szarej codzienności", w serdecznym i ciepłym stosunku autora do ludzi.

Według danych przedstawionych na łamach "Kina", do czerwca 1980 roku film obejrzało blisko 430 tys. widzów. Obraz prezentowano wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach filmowych, gdzie zdobył, m.in. nagrodę Międzynarodowego Jury Ewangelickiego Interfilm w Berlinie Zachodnim czy Złotego Hugona w Chicago.

(MN)